23-30 sierpnia Festiwal Pieśn Naszych Korzeni

W tym roku przygotowujemy już siedemnastą edycję festiwalu „Pieśń Naszych Korzeni”. Coroczne święto muzyki i tradycji odbędzie się w Jarosławiu w dniach 23-30 sierpnia.
Nie jest to tylko seria wyjątkowych koncertów, dobranych według bardzo szczególnego klucza, lecz też cykl spotkań, warsztatów, biesiad z tradycyjnymi tańcami różnych kultur, codziennych gregoriańskich nieszporów i jutrzni, które są dostępne wszystkim, bynajmniej nie w bierny sposób. Bardzo ważny jest przy tym wymiar społeczny i edukacyjny tego przedsięwzięcia: większą cześć publiczności stanowi młodzież, która przyjeżdża do Jarosławia z całego kraju. Jarosław posiada szereg cennych zabytków sztuki sakralnej – festiwalowe koncerty i inne wydarzenia odbywają się w barokowych kościołach, cerkwi greckokatolickiej i innych historycznych wnętrzach. Gościliśmy już takie sławy, jak Jordi Savall, Sigiswald Kuijken (La Petite Bande) Marcel Peres (Ensemble Organum), Lycourgos Angelopoulos (Grecki Chór Bizantyjski), zespoły: Sequentia, Micrologus, Graindelavoix, Sirin i wiele, wiele innych.
Linie przewodnie tego roku, to: muzyka liturgiczna słowiańskiego prawosławia (moskiewski Sirin i legendarny serbski śpiewak – Pavle Aksentejević) oraz łacińska i germańska muzyka z okresu karolińskiego (parysko-kolońska Sequentia i bolońska Cantilena Antiqua). Pozycją wyjątkową, monumentalną, a zarazem eksperymentem będzie wykonanie XIV-wiecznej „Messe de Notre Dame” przez 40-osobowy chór festiwalowy pod kierownictwem Marcela Peresa.
Serdecznie zapraszam do osobistego odwiedzenia Jarosławia i udziału w festiwalu, więcej informacji oraz zgłoszenia na stronie internetowej www.festiwal.jaroslaw.pl

Wiadomość została nadesłana przez: Piórko