Album „Wilk” najpiękniejszą książką roku.

Jury konkursu „Najpiękniejsze Książki Roku” zdecydowało się po raz pierwszy w 44-letniej historii nagrody przyznać Grand Prix. Otrzymało je wydawnictwo Bosz za album „Wilk”. Wręczenie nagrody odbyło się w sobotę podczas trwających Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.
W tym roku na konkurs Najpiękniejsze Książki Roku, organizowany przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, zgłoszono 103 tytuły z 66 wydawnictw. Jury pod przewodnictwem Józefa Wilkonia postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia w sumie 55 książkom.

Poza zwycięzcą – wydanym przez wydawnictwo Bosz albumie „Wilk” w opracowaniu Lecha Majewskiego z fotografiami Tadeusza Budzińskiego – główne nagrody otrzymały książki: „Kruk między innymi” Joanny Haręży (Agencja Edytorska EZOP), „Wampir. Biografia symboliczna” Marii Janion (słowo/obraz/terytoria), „Leon i kotka, czyli jak rozumieć mowę zegara” Grażyny Ruszewskiej (wydawnictwo FRO9), praca zbiorowa „Słownik Schulzowski” (słowo/obraz/terytoria) oraz „Ubu Król. 40 portretów wg sztuki Alfreda Jarry” Jana Młodożeńca (Galeria Zderzak).

Wilki w obiektywie Budzińskiego to zwierzęta inteligentne, ostrożne, podejrzliwe, obdarzone wspaniałym wzrokiem i słuchem. Fotografikowi udało się pokazać drapieżniki w ich naturalnym środowisku – w Bieszczadach. Budziński spędził w lesie wiele zimowych dni, dzięki temu sfotografował wilczą watahę w różnych sytuacjach. Zdjęcia są bardzo dynamiczne i opowiadają historię wilczych łowów.

Więcej o albumie:
Tytuł: Wilk
Autor: Tadeusz Budziński
W albumie znalazły się zdjęcia Tadeusza Budzińskiego pokazujące te rzadkie już, a wyjątkowe drapieżniki w ich naturalnym środowisku, głównie na terenie Bieszczad. Nietuzinkowe spojrzenie obiektywem artysty fotografika uzupełniają teksty Tomasza Konarskiego i Andrzeja Strumiłły.
– koncepcja i projekt graficzny Lech Majewski
– tekst polski, angielski i niemiecki
– tłumaczenie na język angielski Teresa Bałuk-Ulewiczowa
– tłumaczenie na język niemiecki Sabine i Krzysztof Lipiński
– format 240 x 330 mm
– 112 stron
– 51 zdjęć
– oprawa twarda
– ISBN: 83-87730-86-6
– EAN: 9788387730864
– cena katalogowa 59 zł