Apel Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Oddziału Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu

Szanowni Państwo,
W naszych domach, na strychach, w piwnicach, spiżarniach – są przedmioty domowego użytku – nieużywane, odłożone, uznane za nienowoczesne, stare, nieco lub bardzo zniszczone – ale zachowane przez nas z myślą: „szkoda wyrzucić” lub „to może się jeszcze przydać”. Stare żelazka, słoje, beczki, maszynki do mięsa, tortownice, butelki – to tylko przykłady przedmiotów, które nas interesują…
Często są to ciekawe wyroby rzemiosła, nierzadko o niemałej artystycznej wartości.

Takich właśnie starych przedmiotów poszukujemy na wystawę: SKARBY NASZYCH STRYCHÓW I PIWNIC, którą planujemy urządzić w grudniu 2006 roku w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Oddziale Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

Jeśli w swoich domach mają Państwo takie przedmioty – sięgające „metryką” w wiek XIX lub pierwszą połowę wieku XX – wypożyczcie je na tę wystawę.
Pamiętajmy – to też są zabytki. Obecnie, na początku XXI wieku zabytkiem jest nie tylko barokowy obraz czy wykopany przez archeologa z ziemi garnek… Zabytkiem jest wszystko, co ma za sobą 50-letnią lub nawet krótszą przeszłość.
Jeśli zgodzą się Państwo, Wasze zabytki zostaną wypożyczone przez nas za pisemnym potwierdzeniem, przez czas wystawy będą profesjonalnie chronione, a po zakończeniu ekspozycji zostaną zwrócone w nienaruszonym stanie.
Będą mieli Państwo satysfakcję z faktu, że Wasze obiekty uświetniają wystawę w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.
Wasze dzieci i wnukowie zobaczą stare, może znane ze strychów i piwnic przedmioty, użytkowane niegdyś w domach babć i dziadków, teraz wyeksponowane w glorii obiektu zabytkowego, Państwo zaś przypomną sobie stare przedmioty, znane niegdyś z czasów dzieciństwa.

Wszystkich wypożyczających wpiszemy do naszej kroniki muzealnej.

Zapraszamy do kontaktu z działem Ekspozycji i Przewodników w Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Oddziale Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu) pod adresem:

Rynek 9
37-700 Przemyśl
Tel. 016 678 65 01