Bezpłatny 24 numer Skarbów Podkarpackich

Bezpłatny 24 numer „Skarbów Podkarpackich” czeka na wielbicieli zabytków, sztuki ludowej i historii w siedzibie redakcji w Rzeszowie przy ul. Gałęzowskiego 6. Warto wspiąć się na 3 piętro, bo tempo „schodzenia” wydawnictwa jest coraz szybsze. Jeszcze dwa lata temu nakład ponad dwóch tysięcy egzemplarzy wystarczył na miesiąc, ostatni wrześniowy rekord to siedem dni od przywiezienia z drukarni.

Czym zachęcić do lektury najnowszego numeru „Skarbów”? Najlepiej krótkim spisem treści: warto zacząć go od ciekawej peregrynacji w czasie w wykonaniu Barbary Adamskiej, która dokonuje kolejnej odsłony obrazów z Galerii Dąmbskich z Muzeum Regionalnego w Rzeszowie. Tym razem „na tapecie” jest martwa natura jednego z XVII-wiecznych mistrzów tego gatunku, malarza nadwornego Ludwika IV. Można także przeczytać drugi materiał związany z „grunwaldzką rocznicą”, Inga Kunysz oprowadza nas po Podkarpaciu prezentując skomplikowane losy pomników króla Władysława Jagiełły w Przeworsku, Mrzygłodzie, Dynowie i Błażowej. Ksiądz Marcin Nabożny zaprasza z kolei do odwiedzenia niezwykłej świątyni w Bystrzycy. Z daleka wygląda jak XV-wieczny kościół, a po przeczytaniu jego historii zawieszonej w kruchcie, okazuje się o… 500 lat młodszy. Siła stylu i tradycji mistrzów ciesiołki fascynuje w czasie oglądania tego zaledwie 70-letniego zabytku. Następny materiał o drewnianym zabytkowym kościele w Chłopicach, to już opowieść o wiekowej świątyni i niezwykłym cudownym obrazie, który znajdował się w jego wnętrzu.
Andrzej Chmura, dyrektor najmłodszego muzeum na Podkarpaciu w Leżajsku, opowiada o poszukiwaniach podziemnych korytarzu i lochów w okolicach Dworu Starościńskiego, siedziby Muzeum Ziemi Leżajskiej. Jeszcze ich nie odkryli, ale już są na dobrej drodze. W naszym województwie były setki dworów i otaczających je parków. Barbara Krupa opisuje losy jednego z nich w Zgłobniu. Znany regionalista o Andrzej Potocki pokazuje, że pretekstem do „podróży w czasie” może być kilka zdjęć odnalezionych przypadkowo w antykwariacie. Tym razem „ożywa” historia wsi Sieniawa koło Rymanowa.
Stanisław Kłos, autor szeregu książek o zabytkach z naszego regionu, opowiada o losach cerkwi w Łopience – jej zniszczeniu i trwającej lata odbudowie. W numerze znajduje się także szereg materiał związanych z judaistyką: o pracach renowacyjnych na kirkucie w Sanoku, prezentacja fotoreportażu z kirkutów w Dębicy, Radomyślu Wielkim i Mielcu oraz hebrajskich starodrukach w zasobach biblioteki Muzeum Historycznego w Sanoku.
Na koniec koniecznie trzeba przeczytać jeden z ciekawszych tekstów numeru. Antoni Adamski przypomina zapomnianą historię chińskiej pagody z I połowy XVIII wieku, znajdującej się w ogrodach zamku w Rzeszowie. Była to jedna z pierwszych, o ile nie pierwsza, tego typu budowla na ziemiach I Rzeczpospolitej.
– Zapraszamy jak zwykle na wystawy do podkarpackich muzeów: ChopinArt w Stalowej Woli oraz wiekowych zdjęć w Przeworsku – zachęca Krzysztof Zieliński, redaktor naczelny „Skarbów Podkarpackich”. – Nic tak dobrze nie wpływa na wiedzę historyczną o swoim regionie, jak częste wizyty w placówkach muzealnych.

Bezpłatne numery „Skarbów Podkarpackich” dostępne są w siedzibie Stowarzyszenia Pro Carpathia w Rzeszowie, przy ul. Gałęzowskiego 6/317. Dostępny jest także w wersji elektronicznej na stronie www.skarbypodkarpackie.pl.

Projekt „Turystyka bez granic – wzmocnienie współpracy transgranicznej w turystyce w oparciu o zrównoważony rozwój środowiska”, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013.