Bieszczadzki Puchar Paralotniowy

Od 1 kwietnia do ostatniego dnia września na terenie Podkarpacia odbywają sie nietypowe zawody paralotniowe, w których udział bierze cała czołówka polskich pilotów. W każdy słoneczny dzień zawodnicy będą rywalizowali ze sobą na niebie Podkarpacia. Przy odrobinie szczęścia będzie można ich zobaczyć lecących pod chmurami i lądujących w różnych miejscach naszego regionu. Udział w zawodach zadeklarowało 50 najlepszych pilotów w naszym kraju. Zawodnicy mają za zadanie wystartować w Bieszczadach i polecieć najdalej jak tylko to możliwe.

W czasie trwania zawodów każdy zawodnik może wykonać dowolna ilość lotów, ale na koniec zawodów do klasyfikacji będą brane tylko trzy najlepsze wyniki każdego pilota. Zwycięzcą pierwszego Bieszczadzkiego Pucharu Paralotniowego zostaje zawodnik, który w trzech najlepszych lotach osiągnie największa odległość. Zawodnicy mają do pokonania niemałe wyzwanie ponieważ w bieszczadach panują bardzo wymagające warunki pogodowe a jednocześnie ukształtowanie terenu wymaga od zawodników ogromnego przygotowania fizycznego.

Obecnie najdłuższy lot paralotnią w Bieszczadach trwał ponad 4 godz i zakończył się lądowaniem w Rzeszowie – pilot leciał na max wys. 2200 mnpm i po starcie z szybowiska w Bezmiechowej pokonał dystans 70 km. Należy dodać że piloci podczas lotu zdani są tylko na swoje umiejętności, wykorzystując tylko wznoszące prądy termiczne i wiatr do przemieszczania się.

„Bieszczadzki Puchar Paralotniowy to pierwsze zawody tego typu w naszym kraju, jest to duża promocja naszego regionu oraz tej formy sportu i turystyki.

Z lotniczym pozdrowieniem organizatorzy.

Więcej informacji o zawodach: http://www.bpp.info.pl