Czy uda się zdobyć pieniądze na łemkowski szlak?

Jeśli rzeszowscy urzędnicy zdążą skończyć pracę nad programem do ministerstwa, w przyszłym roku byłyby pieniądze na wytyczenie szlaku turystycznego „Śladami Łemków – Dolina Wisłoki”
Projekt opracowała Renata Konewecka, studentka rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, w swojej pracy magisterskiej. Okazał się tak dobry, że uczelnia wysłała go na konkurs organizowany przez Ministerstwo Gospodarki. Autorka otrzymała pierwszą nagrodę i zapewnienie, że ministerstwo sfinansuje realizację projektu, pod warunkiem że urzędnicy z Podkarpacia zdążą przygotować odpowiedni wniosek. Konkurs został rozstrzygnięty na początku grudnia, a termin upływa 31. Za pracę nad wnioskiem zabrała się Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna. Ale – zgodnie z przepisami – PROT może przygotować trzy wnioski. Oprócz „Łemków” jest to szlak wodny Błękitny San oraz Gniazd Rodowych Lubomirskich.

Jan Sołek, prezes PROT, nie ukrywa, że najbardziej zależy im na Błękitnym Sanie: – Samorządy lokalne wiążą z nim rozwój turystyki na swoim terenie, a my na ten cel chcemy ubiegać się o środki unijne – wyjaśnia.
O tym, czy będą pieniądze na realizację pomysłu Renaty Koneweckiej, dowiemy się w styczniu.

Śladami Łemków – szlak turystyczny opisany przez rzeszowską magistrantkę rozpoczyna się w miejscowości Pielgrzymka koło Jasła, wiedzie przez Magurski Park Narodowy, a kończy w Zyndranowej. Jego atrakcjami są drewniane i murowane cerkwie, kapliczki, Muzeum Kultury Łemkowskiej.

Wiadomość została nadesłana przez: Damian, [email protected]