II Bieszczadzkie Konfrontacje Kulinarne

Smacznie po bieszczadzku

Podczas II Bieszczadzkich Konfrontacji Kulinarnych w Myczkowcach zawodowi kucharze konkurowali z profesjonalistkami z Kół Gospodyń Wiejskich o palmę pierwszeństwa. Impreza, licznie odwiedzana przez turystów, odbyła się w miniony weekend na rozległej łące w okolicy zapory wodnej.

W trakcie imprezy odbyły się prezentacje kulinarne „Dary lasu i ogrodu”, konkurs kulinarny „Dary lasów, rzek i ogrodów” i konkurs nalewek „W poszukiwaniu utraconych aromatów”, a także „Jarmark Bieszczadzki”, konkurs fotograficzny na „Reportaż kulinarny” oraz koncerty i prezentacje folklorystyczne.
Trzyosobowe jury z niżej podpisany oceniało potrawy tradycyjne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich i zespoły obrzędowe. Bezapelacyjnym zwycięzca został kapuśniaczek Babci Krysi przygotowany przez panie z KGW z Bezmiechowej Dolnej. Drugie miejsce ser żółty z sera białego serwowany przez Zespół „Lubatowianie” z Lubatowej, a na trzecim znów KGW z Bezmiechowej Dolnej tym razem z krokietami.
Według jurorów najlepsze danie główne – polędwiczki wieprzowe otulone musem drobiowo-ziołowym – przygotowali Jerzy Jakieła i Jolanta Wojtuń z Hotelu Energetyk w Iwoniczu-Zdroju. Zawodowi kucharze z Iwonicza-Zdroju wygrali też konkurs na najlepszy „Słodki Akcent” – mus śliwkowy z aromatem piernikowym przyozdobiony owocami.
Oceniano także nalewki, Wielki Złoty Medal i tytuł „Nalewki Doskonałej” otrzymał „Wiśniaczek Galicyjski” oraz „Rosolis Orzechowy”, które wyszły spod ręki Jerzego Jakieły. Najlepszą nalewkę owocową – wiśniową z dziką różą – serwował z kolei krośnianin Mariusz Wietecha.
– Dlaczego robimy tę imprezę. Bo zależy nam na kultywowaniu regionalnej tradycji kulinarnej. Prezentacja jej różnorodności pomoże nam w budowaniu produktu turystycznego i marki regionu oraz promowanie tradycyjnej żywności – podkreśla Edyta Mosoń, odpowiedzialna z ramienia głównego organizatora – hotelu „Energetyk” – za przebieg imprezy.
Do 15 sierpnia trwa jeszcze Otwarty Konkurs Fotograficzny „Reportaż kulinarny”. Zgłoszone prace muszą być formą reportażu zrealizowanego w trakcie trwania Konfrontacji. Szczegóły na stronie www.bieszczadzkiekonfrontacjekulinarne.pl
Krzysztof Zieliński