IV ŚWIĘTO ZAMKU KAZIMIERZOWSKIEGO

21 czerwca odbędzie się czwarta już edycja Święta Zamku Kazimierzowskiego, która obfitować będzie (zresztą jak i poprzednie) w wiele atrakcji. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie, a gwiazdą tego dnia będzie Robert Janowski i artyści z programu TVP1 „Jaka to melodia”.
Tradycją stało się już, że podczas każdej edycji tej imprezy organizowany jest plenerowy koncert bardzo znanego artysty. Niezliczone tłumy bawiące się podczas tych występów potwierdzają słuszność doboru wykonawców. Na przemyskim wzgórzu zamkowym, w ramach Święta Zamku Kazimierzowskiego koncertowali już: Justyna Steczkowska, Anita Lipnicka i John Porter, zespół Raz Dwa Trzy oraz Stan Borys z zespołem Imię Jego 44. Tegoroczną imprezę uświetni Robert Janowski i artyści z programu TVP „Jaka to melodia”. Ten teleturniej bijący rekordy oglądalności w polskiej telewizji istnieje dokładnie 12 lat, a prowadzący go Robert Janowski cieszy się ogromna popularnością. Jednak doktor Janowski (ukończył weterynarię na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej WSGW w Warszawie) to przede wszystkim artysta śpiewający. Był członkiem m. in. zespołów Oddział Zamknięty, Sekcja Z, ZOO. Największy rozgłos przyniosła mu główna rola męska w musicalu „Metro”. Występował w wielu sztukach teatralnych, filmach – w serialu „Na dobre i na złe” przez trzy lata. Nagrał pięć płyt – ostatnia „Song.pl” wydana w lutym bieżącego roku. Otrzymał trzy Telekamery (2000, 2003, 2008), dwa razy nagrodzony Wiktorem (2000, 2007), laureat Złotej Telekamery (2009). Robert Janowski jest bardzo uniwersalnym artystą, który co pewien czas daje o sobie znać w swoich kolejnych artystycznych wcieleniach o czym będzie miała okazję przekonać się przemyska publiczność.
Święto Zamku Kazimierzowskiego to jednak nie tylko koncert gwiazdy. Wszyscy, którzy przyjdą tego dnia na zamkowe wzgórze mogą liczyć na znacznie więcej atrakcji. Zgodnie z założeniami dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renaty Nowakowskiej impreza ma docierać do jak najszerszego kręgu odbiorców. Ma prezentować nasze tradycje oraz historyczną tożsamość. Ma się odnosić bezpośrednio do Zamku Kazimierzowskiego jako obiektu historycznego i jednocześnie siedziby instytucji kultury. Dlatego prezentowane kolejno (czasami równocześnie w różnych miejscach) elementy programu składają się na całość, której celem jest ukazanie zamkowych obyczajów i ceremoniałów. Ten misternie przygotowywany projekt obfitować będzie w wiele atrakcji, a szczegóły programu podajemy poniżej.
Jak zwykle prym wieść będą wojowie. W tym roku będzie to Reprezentacyjna Gwardia Miasta Nowa Dębą, która zaprezentuje formacje piechot europejskich przełomu XVI i XVII wieku. Na oddział składają się pododdziały: halabardników, muszkieterów, chorążych, doboszów i dudziarza, artylerzystów oraz korpus oficerski. Użyte zostaną różne typy uzbrojenia drzewcowego ( halabardy, glewia, partyzany i piki ), broń biała, muszkiety i pistolety, cztery falkonety (XVII-wieczne lekkie działa polowe) i moździerz. Zobaczymy pokaz walki muszkieterów i artylerii, musztry paradnej i bojowej, turnieje, pokaz flagowy, zabawy plebejskie. Z tego samego miasta przyjedzie do nas Zespół Tańca Dworskiego Gratia Iuvenis. Zaprezentuje nam czar tańca, muzyki oraz wytwornego obyczaju czasu XV, XVI i XVII wieku. W ich wykonaniu zobaczymy „Bal dworski”, „Renesansowy teatr dworski”, „Sen nocy letniej”. Dla najmłodszych przygotowano sześciogodzinny program „Zabawa na królewskim dziedzińcu”, podczas którego Czarodziejka Luna wprowadzi naszych milusińskich w świat zaczarowanych opowieści i postaci z bajek. Jest to doskonały program zapewniający niezapomnianą zabawę połączoną z edukacją. Dla najmłodszych przygotowano również warsztaty archeologiczne, podczas których poznawać będą obyczaje panujące na zamkach średniowiecznych, dowiedzą się jakie reguły obowiązywały damy i rycerzy, jakie mieli obowiązki i rozrywki. Dowiedzą się również jak powstawał bursztyn i jaką miał wartość dla ludzi w przeszłości. Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” zaprezentuje sugestywne widowisko taneczno-teatralne „Helena i Skrzetuski” zainspirowane powieścią Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”. Artystyczna Grupa Tańca z Ogniem „Lumen notis” pokaże, że ogień może być doskonałym tworzywem artystycznym i wprowadzać widownie w prawdziwy podziw. Będziemy świadkami rekonstrukcji prasy drukarskiej Gutenberga (XV w.), którą zaprezentuje Tadeusz Grajpel (Pracownia Badań i Dokumentacji Historycznej) – heraldyk i sfragistyk, znany specjalista zajmujący się dawną sztuką drukarską. Będzie dużo muzyki w wyk. m. in. Zespołu Wokalnego z Klubu Garnizonowego w Przemyślu. Sztukę teatralną zaprezentuje Teatr „Fredreum” oraz Teatr „Gry i ludzie” z Katowic w widowisku „Kuglarze”. Odbędzie się prezentacja multimedialna oraz warsztaty ikonograficzne. Będą stoiska ze sztuką ludową, pamiątkami oraz prezentacje rzemiosła artystycznego, a ten pełen wrażeń dzień zakończony zostanie pokazem sztucznych ogni. To oczywiście tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Każda minuta podczas IV Święta Zamku Kazimierzowskiego zaplanowana jest tak, aby każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie. Jednak żeby tego doświadczyć trzeba przyjść i to wszystko zobaczyć. Zapraszamy.