IX Podkarpackie Warsztaty Endoskopowe: Nowoczesne leczenie gruczolaka prostaty za pomocą lasera tulowego i holmowego

Podczas tegorocznej, dziewiątej edycji Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych, jednym z tematów dominujących były nowatorskie metody terapii gruczolaka prostaty. Wykorzystanie lasera holmowego i tulowego okazało się szczególnie interesujące. Wykłady na ten temat prezentowała grupa specjalistów z Departamentu Urologii i Onkologii Urologicznej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie. Zaprezentowali oni również możliwości wykorzystania technologii robotycznej i laserowej w urologii.

W dniu dzisiejszym (1 grudnia), kiedy odbywał się webinar IX Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych, lekarze wykonali kilka operacji urologicznych na żywo. Do przeprowadzenia tych procedur wykorzystano lasery tulowy i holmowy, które zaprezentowane zostały jako najnowszy postęp w technologii medycznej.

Podczas procedury enukleacji gruczolaka prostaty wykorzystano laser holmowy. Zabieg ten został przeprowadzony przez lekarza Bartłomieja Sobutkę. Kolejny zabieg również wykonano za pomocą lasera holmowego pod okiem dr n. med. Dariusza Sobieraja.

Zarówno laser tulowy, jak i holmowy są dostępne dla specjalistów z krośnieńskiego oddziału urologii. Dr Dariusz Sobieraj podkreśla, że są to urządzenia o dużej precyzji, które są nieocenione w trakcie procedur urologicznych. Podkreślił również, że kluczową wartość dla lekarzy ma wszechstronność tych zaawansowanych laserów.