Jak wypromować KREMENAROS?

Jeśli nie możesz być lepszy, bądź pierwszy. Jak wypromować KREMENAROS?
Kilkadziesiąt wspólnych warsztatów, wyjazdy w teren, kilka tysięcy publikowanych wydawnictw, wspólna polsko-ukraińska strategia promocji obszaru pogranicza- to tylko część z mierzalnych efektów projektu, który przy pomocy czterech partnerów zrealizowało Stowarzyszenie „Pro Carpathia” z Rzeszowa. Kilka dni temu zakończyła ona trwający osiem miesięcy projekt.

Maksyma znad tytułu to jedno z najczęściej powtarzanych haseł Jacka Kowalskiego, krakowskiego specjalisty ds. turystyki , który jako ekspert zaangażowany był w projekt „Transgraniczne narzędzia promocji polsko – ukraińskiego obszaru przygranicznego“. – Po tych kilku miesiącach wspólnych prac na pewno „Ameryki” nie odkryjemy” – żartuje Jacek Kowalski . – To oczywiste, że Bieszczady to najbardziej rozpoznawalny element Podkarpacia. Ale B Bieszczady to nie wszystko w tym województwie i trzeba znaleźć „klej”, który spróbuje połączyć Beskid z Mielcem i Lubaczów z Ustrzykami – dodaje.
Projekt zakładał opracowanie wspólnej strategii promocji obszaru przygranicznego (województwa podkarpackiego, obwodu lwowskiego oraz obwodu zakarpackiego), ze szczególnym uwzględnieniem różnych form turystyki. Obszar ten nazwano – z przyczyn czysto marketingowych – KREMENAROS – od nazwy góry w Bieszczadach, na której łącza się granice trzech państw.
Opracowanie strategii uzupełnione zostało przygotowaniem odpowiednich narzędzi do jej realizacji, tj. szkoleniami z zakresu narzędzi marketingowych, budowania zintegrowanego produktu turystycznego, zarządzania marką oraz opracowaniem kampanii informacyjnej, wydaniem szeregu publikacji, w tym czterech „Przeglądu gospodarczego” i „Skarbów Podkarpackich”).
– Strategia ta pozwoli na rozwój transgranicznych relacji gospodarczych, w sektorach handlu i turystyki, planowanie wspólnych inicjatyw z zakresu komunikowania się i promocji. Przeszkolenie zaś odpowiedniej grupy osób ze strony polskiej i ukraińskiej pozwoli na efektywne jej wdrożenie – wyjaśniał Krzysztof Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Pro Carpathia” .