Loty do Łodzi i na Ukrainę

RZESZÓW. Coraz szerzej otwiera się podkarpackie okno na świat – rzeszowskie lotnisko w Jasionce. Wczesną wiosną zaczną z niego latać samoloty do Łodzi, Lwowa i Kijowa. Wstępne rozmowy pomiędzy dyrektorami portów lotniczych już się odbyły.
Uruchomienie regularnego połączenia poprzedzą loty czarterowe. Trasę będzie obsługiwał łódzki port lotniczy. Samoloty będą latały z Łodzi do Lwowa i do Kijowa, z międzylądowaniem w Jasionce.

– Przeprowadziłem rozmowy intencyjne z dyrektorem łódzkiego lotniska- powiedział nam Jan Straż, dyrektor rzeszowskiego portu lotniczego. – Wkrótce zostaną podpisane umowy. Pierwsze loty rozpoczną się wczesną wiosną.

Wstępne analizy pozwalają przypuszczać, że zainteresowanie pasażerów nowym połączeniem będzie duże, wystarczające do wypełnienia 70-osobowego ATR-a. Dynamicznie rozwijają się bowiem kontakty handlowe podkarpackich i łódzkich przedsiębiorców. W biznesie liczy się czas, a ten pozwala zaoszczędzić właśnie podróżowanie droga powietrzną. Dzięki samolotom unika się też kolejek na granicy. Bilet lotniczy z Rzeszowa do stolicy Ukrainy może być o połowę tańszy niż na lot z Rzeszowa do Warszawy.

Wielu pasażerów skorzysta też na pewno z połączenia lotniczego na trasie Rzeszów – Łódź. Podróż pociągiem lub samochodem z Podkarpacia do włókienniczej stolicy Polski jest bowiem bardzo uciążliwa i zabiera mnóstwo czasu.

* * *

Trwają starania o pozyskanie dla Jasionki największej lotniczej inwestycji – budowy bazy serwisowej dla samolotów komunikacyjnych. Rzeszowska oferta stale jest wzbogacana. W drugiej połowie stycznia przedstawiciele Podkarpacia polecą do Singapuru uzgadniać jej szczegóły. Ostateczna decyzja lokalizacyjna – czy baza powstanie w Jasionce, czy w Rydze – powinna zapaść jeszcze w tym miesiącu.

kr; Super Nowości z dnia 05_01_2006