Noc Kupały w Przemyślu – 8-go lipca

8-go lipca, obok hotelu GROMADA, ponownie odbędzie się „Nicz na Iwana Kupały”. Organizatorem tego święta jest Związek Ukraińców w Polsce – Oddział w Przemyślu.
Tradycja organizowania święta Kupały sięga czasów przedchrześcijańskich. W noc letniego przesilenia słonecznego, najczęściej koło rzek lub jezior, zbierała się młodzież, by wśród śpiewów i tańców koło ogniska czcić pogańskiego boga Kupałę. W tę najkrótszą w roku noc można było wg podań ludu, znaleźć przynoszący szczęście kwiat paproci. Mówiono, że ten, kto znajdzie jej kwiat, będzie szczęśliwy do końca życia. Strojono wówczas zielenią domy i figury przydrożne, dziewczęta wiły wianki i puszczały je na wodę co wiązało się z ceremoniałem wróżb małżeńskich.

Ukraiński odpowiednik Nocy Świętojańskiej – „Na Iwana Kupała” to święto, które już na stałe wpisało się w przemyski krajobraz kulturalny. Impreza ta przez 5 lat była organizowana w Posadzie Rybotyckiej, gdzie przez 3 dni bawiła się spora liczba uczestników. Jednakże z różnych powodów imprezę trzeba było przenieść do Przemyśla. Święto „Kupalskiej Nocy” jest nie tylko dobrą formą spędzania wolnego letniego czasu, ale także doskonałą okazją promocji muzyki ukraińskiej oraz tradycyjnej kultury regionu.

Program imprezy:
Nicz na Iwana Kupała

od 15.00:
– kiermasz rękodzieła ludowego;
– rozgrywki sportowe o Puchar Prezydenta Miasta Przemyśla w piłce plażowej, badmingtonie, siatkówce;

15.00 – 21.00
– dawna ludowa kuchnia ukraińska i polska – konkurs na najciekawsze potrawy oraz ich degustacja;

16.15
– oficjalne otwarcie święta „Nicz na Iwana Kupała” (prowadzący: Hubert Lewkowicz, Sławek Hojsak);

16.30 – 18.30
– koncert zespołów ludowych (m.in. „Arkan”, Kapela Bandurzystów „Zołoti Struny” z Kanady);

17.30 – 18.30
– wyplatanie wianków i rozpalenie ogniska;

18.00 – 20.30
– koncert muzyki estradowej (wystąpią m.in. Sestry Gorgisheli, Widymo, Osławiany, Czerwona Kałyna z Kijowa);

20.45 – 21.30
– OBRZĘD MISTERIUM KUPALSKIEGO;

21.30 – 22.30
– nocny koncert (na scenie zagra zespół rockowy „Flit”).

Święto, finansowane m.in przez MSWiA, objęte zostało patronatem medialnym przez: Życie Podkarpackie”, Radio Rzeszów, Przemyśl24.pl, TVP 3 i „Nasze Słowo”. Dodatkowo organizatorów wspierają: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki oraz Hotel GROMADA.