Ochrona oczu w pracy zdalnej. Jak okulary z filtrem światła niebieskiego ułatwiają codzienną pracę przy komputerze?

W ostatnich latach praca zdalna stała się czymś, z czym większość osób musiała mierzyć się na co dzień. Sporą rolę w jej popularyzacji odegrała pandemia COVID-19 i fakt, że przez wiele miesięcy musieliśmy pozostawać w izolacji. Teraz, gdy obostrzenia pandemiczne osłabły, a sytuacja została względnie opanowana, wielu pracodawców nadal obstaje przy pracy zdalnej ze względu na to, że jest ona korzystna pod względem ekonomicznym. Jak pracownicy mogą dbać o swoje zdrowie wykonując obowiązki z domu?

Praca zdalna – nowa codzienność?

Czym tak naprawdę jest praca zdalna? To świadczenie pracy na odległość – nie będąc fizycznie obecnym w miejscu pracy – na przykład w biurze, w siedzibie firmy. Pracownik wykonujący obowiązki w trybie pracy zdalnej korzysta najczęściej z komputera połączonego na odległość z siecią w miejscu pracy oraz z narzędzi komunikacyjnych – komunikatorów czy smartfona – umożliwiających łączność ze współpracownikami oraz z przełożonymi.

Praca zdalna może być wykonywana w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin. Sam pracownik natomiast może być zatrudniony przez firmę na podstawie umowy, na zasadach b2b albo jako freelancer. Praca zdalna daje pracownikom elastyczność w organizacji czasu pracy i pozwala na oszczędność czasu i kosztów związanych z dojazdem do biura. Pracodawca także może co nieco oszczędzić na utrzymaniu wspomnianego stacjonarnego miejsca pracy.

Zasady BHP podczas pracy zdalnej

Podczas świadczenia pracy zdalnej w naszych domach lub mieszkaniach warto pamiętać o konieczności przestrzegania podstawowych zasad BHP. Oto one:

  •     ergonomia stanowiska pracy – pracownik powinien zorganizować sobie ergonomiczne i bezpieczne miejsce pracy, składające się z odpowiedniego krzesła i biurka; warto przestrzegać zasad prawidłowej postawy podczas wykonywania obowiązków,
  •     odpowiednie oświetlenie – pracownik powinien zadbać o odpowiednie oświetlenie, aby uniknąć zmęczenia oczu spowodowanego długotrwałą, statyczną pracą przed komputerem,
  •     bezpieczeństwo elektryczne – osoba pracująca zdalnie powinna regularnie sprawdzać swoje urządzenia elektryczne, takie jak komputer, ładowarki i kable zasilające; w przypadku braku dbałości o nie, mogą stanowić zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia użytkownika,
  •     bezpieczeństwo danych – pracownik powinien zadbać o to, by wszelkie wykorzystywane przez niego w toku pracy wrażliwe dane są przechowywane i przetwarzane w sposób zgodny z wymaganiami dobrych praktyk oraz przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.
  •     regulacje czasu pracy – pracownik powinien przestrzegać przepisów dotyczących czasu pracy w pozycji statycznej, na przykład przed ekranem komputera; konieczne jest zapewnienie sobie regularnych przerw oraz odpoczynku – ich brak może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia osoby pracującej w trybie zdalnym.

Okulary z filtrem światła niebieskiego – podstawa przy pracy z komputerem?

Osoby spędzające długie godziny na pracy przed komputerem powinny zadbać o komfort swojego wzroku. Pomóc tu mogą antyrefleksyjne okulary z filtrem światła niebieskiego. Mogą mieć znaczący wpływ na to, jak czujemy się podczas dłuższych sesji przed monitorem oraz na nasze zdrowie. Okulary z filtrem światła niebieskiego chronią oczy przed szkodliwym światłem niebieskim. Ponadto poprawiają wydajność i komfort pracy oraz pozytywnie wpływają na jakość snu. Dobrej klasy okulary do komputera można znaleźć w ofercie EyeShield. Nasi konsultanci doradzą w kwestii doboru odpowiednich okularów blokujących światło niebieskie po to, by zapewniały jak największy komfort pracy przed komputerem.