Polecane trasy motocyklowe na Podkarpaciu – gdzie warto się wybrać?

Nie ma chyba drugiego tak uwielbianego przez motocyklistów regionu w Polsce jak Podkarpacie. Słynie on z malowniczych, wąskich i krętych dróg, fantastycznych pomników przyrody, niebywałych zabytków i urokliwego charakteru, niepowtarzalnego w żadnym innym rejonie naszego kraju. Podkarpacie nadaje się na długie zwiedzanie, ale też weekendową czy jednodniową wycieczkę. Gdzie wybrać się na taki wypad? Podpowiadamy.

W jaki sposób przygotować się do wycieczki po Podkarpaciu?

Najważniejsze jest prawidłowe przygotowanie sprzętu do poruszania się po krętych drogach. Zacznij od asortymentu. Podstawą jest kask motocyklowy. Sprawdź, czy Twój egzemplarz nadal pasuje na głowę i jest w pełni sprawny. Jeżeli masz wątpliwości, zaopatrz się w nowy model. Najlepiej wybierz jeden z kasków szczękowych. To typ posiadający otwieraną część szczękową. Świetnie łączy najwyższy stopień ochrony i komfort w trakcie jazdy i na postojach. Odpowiednie bezpieczeństwo zagwarantują Ci takie produkty, jak kask szczękowy Schuberth, kask szczękowy HJC czy kask szczękowy Airoh.

Poza kaskiem przygotuj sobie też kurtkę i spodnie motocyklowe (lub kombinezon), pełne rękawice, odzież termoaktywną i buty turystyczne. Zabierz ze sobą dodatkową warstwę chroniącą przed wiatrem i deszczem. Jesień to kapryśna pora roku i może czekać Cię starcie z nieprzyjemnymi warunkami pogodowymi.

Po skompletowaniu odzieży przejdź do skontrolowania motocykla. Sprawdź stan płynów eksploatacyjnych (olej, płyn chłodniczy), pracę hamulców oraz działanie wszystkich świateł. Jeżeli masz wątpliwości, udaj się na najbliższą stację kontroli pojazdów, aby sprawdzić skuteczność najważniejszych podzespołów.

Ostatni punkt przygotowania to spakowanie niezbędnych przedmiotów (m.in. latarki, interkomu, mapy, nawigacji, powerbanka) i zaplanowanie trasy.

Legendarne Bieszczady i nie tylko – świetne miejsca na weekendowe wyprawy

Oczywiście najczęściej wybieranym miejscem w rejonie Podkarpacia są Bieszczady. To malownicze pasmo górskie, będące częścią Karpat. Słynie z urokliwych krajobrazów, harmonii, ciszy i fantastycznych tras, które przyciągają motocyklistów z całej Polski.

W weekend warto wybrać się m.in. do Parku Ciemnego Nieba w gminie Lutowiska, czyli miejsca z ograniczoną ilością sztucznego światła. Bezchmurne niebo pozwoli na oglądanie niezliczonej liczby gwiazd, a atmosfera przy ognisku z przyjaciółmi na długo pozostanie w Twojej pamięci.

Motocykliści, którzy zdecydowali się na Bieszczady, mogą przy okazji zobaczyć także Arłamów (słynący z hotelu, ale też licznych kościołów grekokatolickich czy widoku na Połoninki Arłamowskie). Jeżeli wolisz nieco większe miejscowości, idealne będą urokliwe Ustrzyki Dolne z zapierającą dech w piersiach, przedwojenną fortyfikacją.

Będąc w Bieszczadach, trzeba przejechać się Małą Pętlą Bieszczadzką (odwiedzając po drodze Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej) i dotrzeć nad Jezioro Solińskie.

Co jeszcze warto zobaczyć na Podkarpaciu?

Podkarpacie słynie również z wielu innych, niezwykłych miejsc. W Stępinie (pow. strzyżowski) znajduje się jeden z najważniejszych bunkrów poniemieckich z czasów II wojny światowej. To ogromny schron kolejowy, w którym Adolf Hitler spotkał się z Benito Mussolinim. Treść ich rozmowy do dziś pozostaje tajemnicą.

Jeżeli natomiast kochasz przyrodę, udaj się do Arboretum w Bolestraszycach. Na miejscu znajdziesz ogromną kolekcję bardzo rzadkich i często zagrożonych oraz chronionych gatunków flory, które nie występują w wielu miejscach w kraju. Odetchniesz tam świeżym powietrzem i nabierzesz sił do dalszej drogi.

Pamiętaj, że Podkarpacie to także wiele pięknych miast, jak Tarnobrzeg, Przemyśl, Sanok czy Stalowa Wola. Wszystkie nadają się zarówno na weekendowy wypad z przyjaciółmi, jak i samotną, jednodniową podróż motocyklową. Skompletuj ekwipunek, przygotuj się do drogi i wyrusz w niezapomnianą drogę po tym niesamowitym obszarze w Polsce.