Porównanie piwa konopnego z tradycyjnym piwem

Popularność produktów konopnych nieustannie rośnie i do wyboru mamy ich coraz więcej. Jednym z nich jest piwo konopne. Czym różni się od tradycyjnego piwa i jak wpływa na organizm?

Piwo zalicza się do najstarszych, a przy tym najpopularniejszych napojów alkoholowych na świecie. Przez szkodliwe działanie alkoholu wiele osób szuka zdrowszej alternatywy dla różnych trunków. W odpowiedzi na to na sklepowych półkach przybywa produktów bezalkoholowych lub zawierających go w śladowych ilościach. Do tej kategorii zaliczymy piwo konopne (https://kombinatkonopny.pl/produkt/konopne-piwo-bezalkoholowe-apa-dzien-dobry/), ale brak procentów to nie jedyna różnica i powód, dla którego warto po nie sięgnąć.

Różnice w składzie

Dobrej jakości tradycyjne piwo powstaje z kilku podstawowych składników. Są to woda, droższe, słód i chmiel. Chociaż obecnie najbardziej kojarzymy piwo właśnie z chmielem, to nie zawsze było jego obowiązkowym składnikiem. Nadaje goryczkę i charakterystyczny aromat. Dawniej do chmielenia używano szyszki chmielu, teraz częściej stosuje się „granulat chmielowy”. Podstawowym składnikiem tradycyjnego piwa jest słód. Z reguły jest to słód jęczmienny, ale czasem powstaje też z żyta albo pszenicy. Aby napój zamienił cukier w alkohol, potrzebne są drożdże piwowarskie przeprowadzające fermentację.

W przypadku piwa konopnego skład jest dość zbliżony. Tutaj również mamy wodę, słód, chmiel i drożdże. Różnica polega na tym, że do tej listy dochodzi susz konopny. To właśnie ten ostatni zapewnia unikatowy smak. Takie piwo ma goryczkę, daje orzeźwienie, a przy tym jest bezalkoholowe.

Piwo konopne i tradycyjne a wpływ na zdrowie

Tradycyjne piwo zawiera alkohol w zmiennej ilości w zależności od produktu, tym samym nie należy spożywać go w dużych ilościach. Jednocześnie w piwie jest kilka składników odżywczych, które mogą korzystnie oddziaływać na zdrowie, więc zachowując umiar, może wspierać funkcjonowanie organizmu. Zawiera m.in. witaminy z grupy B, witaminę E, krzem, potas, antyoksydanty. Ponadto chmiel ma właściwości uspokajające.

A co z piwem konopnym? Patrząc na to, że w obu przypadkach wykorzystuje się te same składniki, piwo konopne będzie mieć podobne składniki odżywcze. Jednak tutaj dodatkowo dochodzą te, które pochodzą z konopi siewnych. Przykładem są terpeny i flawonoidy. Trzeba pamiętać o tym, że piwo konopne nie oznacza, że jest w nim CBD. W suszu konopnym, z którego produkowane są piwa, nie ma CBD, a jego kwasowa forma CBDa.

Piwo konopne – co jest ważne podczas zakupu?

Piwa konopne pojawiają się w ofertach coraz częściej, choć nie znaczy to, że są równie smaczne i wartościowe. Od razu powinniśmy zrezygnować z kupna, jeśli na opakowaniu podano informację, że piwo jest z dodatkiem oleju CBD. Olej CBD nie rozpuszcza się w wodzie, a więc również nie rozpuszcza się w piwie. Znacznie lepszą propozycją będzie piwo powstałe na bazie suszu konopnego, ale i tutaj musimy pamiętać, że nie ma w nim CBD, a wspomniany związek CBDa.

Podsumowanie

Piwa konopne mają oryginalny aromat, a przy tym zachowują typową dla piwa goryczkę. Są propozycją dla szukających nowych doznań smakowych bądź alternatywy dla trunków alkoholowych. Po schłodzeniu idealnie nadają się na napój, który w letni dzień ugasi pragnienie.