Pożegnanie wakacji z koniem huculskim

W dniach 27-29 sierpnia w naturalnym amfiteatrze w Rudawce Rymanowskiej odbyło się IV pożegnanie wakacji z koniem huculskim, współfinansowane już po raz czwarty ze środków samorządu Województwa, nad którym w tym roku honorowy patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Była to duża impreza plenerowa, w ramach której odbył się coroczny regionalny czempionat hodowlany i użytkowy koni rasy huculskiej oraz po raz pierwszy regionalna wystawa bydła simentalskiego. W tym roku ze środków samorządu zakupiono puchar dla hodowcy, właściciela konia – zwycięzcy próby zręcznościowej i przyznano nagrody pieniężne dla hodowców koni wyróżnionych w ocenie hodowlanej na płycie.

Pożegnanie wakacji z koniem huculskim, to impreza skupiająca rzesze miłośników tego wspaniałego zwierzęcia. Podstawowym celem tej imprezy jest promocja koni rasy huculskiej, które są obecnie jednym z atutów oferty turystycznej terenów górskich. Podczas imprezy można było poznać najlepsze hucuły i ich hodowców oraz obejrzeć próbę pozwalającą sprawdzić w praktyce specyficzne zdolności hucułów. Próba ta nazwana „ścieżką huculską” stała się nieodłącznym elementem rozgrywanego czempionatu użytkowego konia huculskiego. W skład czempionatu użytkowego wchodzą trzy konkurencje:
– ocena hodowlana na płycie
– próba wytrzymałości „rajd”
– próba zręcznościowa „ścieżka huculska”
Niewątpliwie ta ostatnia jest najatrakcyjniejsza dla widzów i najlepiej pokazuje zalety koni huculskich.

Pożegnaniu wakacji z koniem huculskim towarzyszyło wiele imprez kulturalnych i turystycznych.
W programie było przewidzianych wiele atrakcji takich jak: konkurs powożenia, gry i zabawy zręcznościowe dla wszystkich, jazdy konne i przejazdy bryczką dla publiczności.