Przenosiny Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu

Przemyskie Muzeum Archidiecezjalne zmienia swoją dotychczasową siedzibę – przenosi się z placu Czackiego na plac Katedralny. Nowa siedziba muzeum to dwie kamienice: pochodząca z XVI wieku dawna szkoła katedralna oraz tzw. „psałterzówka”, znajdujące się na wprost głównego wejścia do katedry. W planach jest również dobudowanie tzw. ryzalitu, czyli występu z zewnętrznej powierzchni ściany w elewacji budynku. Koszty całej inwestycji pokrywa w 50% unia Europejska, 10% kwoty pochodzi z budżetu państwa, a pozostałe 40% to środki własne.
Powodem przeniesienia muzeum jest znacznie lepsza, atrakcyjniejsza lokalizacja – mówi dyrektor placówki, ks. Marek Wojnarowski – Każdy idący na zamek czy też wstępujący do katedry będzie mógł po drodze wejść do muzeum, a tutaj niestety warunki lokalowe oraz dostępność zbiorów jest ograniczona. Ponadto do naszej dyspozycji będzie również większy metraż.
W nowej siedzibie na zwiedzających będą czekać zmiany. Do bieżącej ekspozycji zostaną dodane zbiory z dworku Orzechowskiego – drewniane ściany z polichromiami, a także liczne zbiory aktualnie znajdujące się w magazynach, które wcześniej nie były jeszcze udostępniane.
Prace remontowe są już w bardzo zaawansowanym stanie, a termin ich zakończenia to listopad tego roku. Następnym etapem będzie zaaranżowanie wnętrz. Pierwszą część ekspozycji w nowej siedzibie chcielibyśmy otworzyć w okolicy sierpnia 2008 r., gdyż będzie to taka okrągła rocznica od otwarcia muzeum. – mówi ks. Wojnarowski – Wiadomo, że powstało ono w 1902 r., ale jest to data wydania dekretu przez biskupa Józefa Sebastiana Pelczara, dopiero sześć lat później po zgromadzeniu zbiorów i przygotowaniu pomieszczeń została otworzona pierwsza ekspozycja muzealna.
Muzeum Archidiecezjalne uruchomiło również nową stronę internetową: www.galeria.przemyska.pl gdzie można zapoznać się z historią obiektu oraz z prezentowanymi tam ekspozycjami.

Sandra Steinmetz