Puszcza Sandomierska dla turystów

Przyrodniczy szlak Puszczy Sandomierskiej to wspólne przedsięwzięcie realizowane przez nadleśnictwa: Kolbuszowa, Mielec, Głogów, Nowa Dęba, Rudnik oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i Gminę Kolbuszowa. Jego trasa liczy ponad 300 km długości i łączy ścieżki przyrodnicze, zielone klasy, miejsca postoju i odpoczynku. W ramach tego projektu możliwy jest rozwój bazy turystycznej, a jednocześnie ochrony zagrożonych rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Trasa Przyrodniczego szlaku Puszczy Sandomierskiej udostępnia obszar około 130 tys. ha. Prowadzi między polami uprawnymi, zadrzewieniami oraz lasami.
Do tej pory zmodernizowano już siedem ścieżek przyrodniczych, wybudowano dwie nowe, powstało cztery miejsca postoju oraz osiem miejsc odpoczynku. Ale to dopiero połowa zrealizowanych zadań; pozostałe 18 obiektów turystycznych powstanie do końca 2010 roku.
Od grudnia 2009 roku trwały prace nad prezentacją multimedialną ukazującą walory turystyczne i przyrodnicze lasów puszczańskich. Kilkunastominutowy pokaz eksponuje ścieżki przyrodnicze, miejsca postoju i odpoczynku oraz przybliża samych twórców szlaku. Prezentacja ta została umieszczona na stronie internetowej www.puszczasandomierska.lasy.gov.pl i każdy zainteresowany aktywnym wypoczynkiem na łonie przyrody, a także interesujący się skarbami Puszczy Sandomierskiej powinien tam zaglądnąć. Znajduje się tam również przydatna dla turysty mapa z przebiegiem szlaku i ścieżek przyrodniczych. Autorzy projektu posługują się już nowym logotypem, którego istotnym motywem jest kraska – ptak priorytetowy dla ochrony przyrody Puszczy Sandomierskiej.
Wszystkich zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem twórcy przyrodniczego szlaku zapraszają na jego oficjalne otwarcie, które odbędzie się na terenie Parku Etnograficznego Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej 4 września 2010 roku.

Natalia Wrona
Nadleśnictwo Kolbuszowa