Rekordy i ciekawostki w Super Polsce

Nakładem wydawnictwa Carta Blanca ukazała się nowa publikacja, która przedstawia miejsca rekordowe albo wyjątkowe, ale zawsze ciekawe i zaskakujące swoją oryginalności i unikalnością w skali Polski. Nie zabrakło na tej liście „cudów” miejsc z Podkarpacia.

Gdzie jest najstarsza stacja benzynowa w Polsce, jak wygląda najmniejsza książka i ile mierzy najdłuższy zabytek? Te i inne ciekawostki można znaleźć w albumie „Super-Polska”. Publikacja jest skarbnicą wiedzy o rekordach, ciekawostkach i osobliwościach w Polsce. Zestaw polskich „naj” został ułożony całkowicie subiektywnie, historie o poszczególnych obiektach są napisane z przymrużeniem oka, a prawie 300 pięknych zdjęć pozwala z bliska przyjrzeć się atrakcjom, z których istnienia na co dzień nie zdajemy sobie sprawy.
Co zadziwia autorkę na Podkarpaciu? Przede wszystkim najstarsza trasa wąskotorówki czyli Bieszczadzka Kolejka Leśna. Także najstarszy szyb naftowy na świecie z 1854 r. w Bóbrce. Kolejny temat to największa drewniana średniowieczna świątynia w Europie czyli gotycko kościół w Haczowie oraz najstarsza drewniana cerkiew w Polsce – św. Paraskewy w Radrużu. Nie mogło zabraknąć na liście największej pielgrzymki chasydzkiej w Europie zmierzającej co roku do leżajska do groby cadyka Elimelecha.
Książka służy głównie rozrywce, a wszystkie informacje przedstawione są w zabawny i przystępny sposób. To doskonała lektura na poprawę humoru, zwłaszcza na długie jesienne i zimowe wieczory.

Autor: Marta Sapała
Fotografie: Anna Olej-Kobus, Krzysztof Kobus