Relacja z Parady Historycznej w Kotani – Beskid Niski.

24. lipca, w miejscowości Krempna w Beskidzie Niskim, na terenie Magurskiego Parku Narodowego odbyła się, już po raz czwarty, parada historyczna. Cała impreza rozpoczęła się od niezwykle dynamicznych pokazów władania bronią z konia. Michał Choczaj i Norbert Kopczyński zaprezentowali swoje umiejętności w zakresie łucznictwa konnego, a także władania lancą, szablą i piką. Następnie pokaz musztry paradnej pod dowództwem Darka Mielczarka, podczas którego widzowie mieli okazję podziwiać doskonałe wyszkolenie jeźdźców oraz koni za stajni „Rumak” w Kotani .
Główną atrakcję parady stanowiła inscenizacja bitwy pomiędzy szlachtą polską a Kozakami przygotowana przez stajnię „Rumak”, harcerzy z Pierwszego Przeworskiego Szczepu „Kresy” oraz grupę zaprzyjaźnionych zapaleńców z całej Polski.
W tym roku na licznie przybyłą publiczność po pokazie czekało znacznie więcej atrakcji niż w latach ubiegłych – jarmark, loteria fantowa, występy zespołów ludowych, możliwość kupienia potraw kuchni regionalnej, aukcja prac plastycznych, przejażdżki konne, przejażdżki bryczką, nauka strzelania z łuku – wszystko po to by zebrać pieniądze na dokończenie remontu zabytkowej cerkwi w Kotani.