Rowery – najtrudniejsza wyprawa w zyciu

Ojciec i syn – Dariusz i Marcin Szworakowie to dwaj rowerzyści, którzy przejechali rowerami 2 246 kilometrów w celu zebrania funduszy na zakup protezy nogi dla siedemnastoletniej Karoliny Wajdy z podprzemyskich Kniażyc. W czerwcu 2005r. wykryto u Karoliny nowotwór złośliwy podudzia. Wówczas rozpoczęło się leczenie w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie na Oddziale Chirurgii Onkologicznej. Po kilku chemioterapiach lekarze podjęli decyzję amputacji lewego uda.
Obecnie Karolina nadal poddawana jest chemioterapii, którą znosi niezwykle dzielnie. Czeka ją jeszcze długie i ciężkie leczenie oraz intensywna rehabilitacja.
Do normalnego funkcjonowania Karolinie potrzebny jest zakup protezy lewej nogi. Jej koszt to ok. 40 000 zł.
Szworakowie dramat dziewczyny poznali zupełnie przypadkiem. Odwiedzając ją dowiedzieli się, że potrzebuje pomocy. Wtedy to postanowili poszukać ludzi dobrej woli, którzy odpowiedzą na hasło: „złotówka za kilometr”. Osoby te zobowiązałyby się wpłacić na konto Karoliny kwotę równą ilości przejechanych przez Dariusza i Marcina kilometrów.
Życie jednak jest okrutne, także dla tych którzy chcą nieść pomoc. Znalezienie sponsorów, którzy gotowi są wpłacić pełną kwotę – 2 246 zł okazało się trudne. Ostatecznie stanęło na tym, że każdy dał tyle, ile mógł lub chciał.
Dariusz i Marcin wyruszyli z Przemyśla w kierunku chorwackiej wyspy Krk 29 maja. Nad Adriatyk przybyli 9 czerwca, po drodze pokonując wiele trudności. Po niespełna jednodniowym odpoczynku wyruszyli w trasę powrotną. Do Przemyśla dotarli 17-go czerwca, witani przez Regiment Szwejków. Następnie udali się do rodzinnej Żurawicy, gdzie oczekiwał ich komitet powitalny na czele z wójtem Piotrem Tomańskim.
Dariusz i Marcin powrócili do domu, ale akcja zbierania pieniędzy dla Karoliny nadal trwa. Wszyscy chcący pomóc Karolinie mogą wpłacać pieniądze na konto:

Fundacja Spełnionych Marzeń
ING Bank Śląski o/Warszawa
29 1050 1025 1000 0022 7611 6304
z dopiskiem „Dla Karoliny Wajdy”.