Trzęsienie ziemi w Karpatach

23 listopada 2006 o godzinie 8:15 czasu środkowo-europejskiego wystąpiło trzęsienie ziemi na pograniczu Ukrainy i Słowacji. Jego hipocentrum znajdowało się w słowackim masywie Vyhorlatu, a siła wstrząsów wynosiła ok. 4.8 stopni w skali Richtera. Wstrząs został odnotowany przez polskie stacje sejsmograficzne, m.in. w Kalwarii Pacławskiej, Niedzicy, Książu i Ojcowie.

Wulkanicznego pochodzenia masyw Vyhorlatu zlokalizowany jest na płd-zach. od słowackiego miasta Snina, ok. 25km w prostej linii od pasma granicznego Bieszczadów.

Trzęsienia ziemi na tym obszarze zdarzają się raz na kilka lat, jednak dzisiejsze wstrząsy były stosunkowo silne i swoim obszarem odczuwalności mogło objąć tereny południowo-wschodniej Polski, m.in. powiatu leskiego, bieszczadzkiego, sanockiego i krośnieńskiego.

Wstrząsy raczej nie powinny były wyrządzić żadnych szkód w budowlach na terenie Polski, choć z uwagi na często bardzo różny stan techniczny budynków nie można z góry wykluczyć drobnych uszkodzeń w indywidualnych przypadkach …

Więcej przeczytają Państwo na stronie www.Bieszczady.pl