Ukochali górskie wędrówki

Tarnobrzeg. Miłośnicy górskiej wędrówki zrzeszeni w tutejszym kole Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego zorganizowali w ostatnim okresie czasu dwie duże imprezy. Najpierw wędrowcy wybrali się na górskie szlaki na Ukrainę, a następnie zorganizowali zorganizowali wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.
– Wyprawa w Gorgany udała się nadzwyczajnie, dopisała nam fantastyczna pogoda, tak, że nawet 28-kilometrowe odcinki wędrówki nikogo nie zraziły. Pojechało nas na Ukrainę 50 osób, z Tarnobrzega, Rzeszowa, Sandomierza, Stalowej Woli, Radomia, a nawet Śremu – mówi Mieczysław Winiarski, członek zarządu tarnobrzeskiego koła PTT. – Nikt nie zrezygnował ze zdobycia Gorganu Wyszkowskiego, Piszkonii, Połoniny Karnej, Pikuja, czy najdłuższej połoniny w całych Karpatach – Połoniny Borżawy.

Zupełnie inny charakter miała impreza zorganizowana na miejscu, w Polsce. Dzięki uzyskaniu dotacji z Urzędu Miasta, amatorzy górskich wędrówek zorganizowali wycieczkę w Góry Świętokrzyskie dla 52-osobowej grupy dzieci z Tarnobrzega, Krawców i Żupawy. Grupa przeszła z Kielc przez Patrol do Chęcin, gdzie zwiedziła tamtejszy zamek, a następnie w skansenie w pobliskiej Tokarni obserwowała pokaz wytopu ołowiu.

Imprezy na Ukrainie i w Górach Świętokrzyskich to pierwsze działania tarnobrzeskiego koła PTT po zmianie władz. Zarząd poprzedniej kadencji został zastąpiony nowym, w skład którego weszli: Grzegorz Bień – prezes koła, Witold Tryczyński – wiceprezes, Barbara Reczek – skarbnik, Konrad Maguder – sekretarz i Mieczysław Winiarski – członek zarządu.

Kadencja poprzedniego zarządu trwała 3 lata. Podczas tego okresu koło zorganizowało 85 imprez w których uczestniczyło 2433 osoby (w sumie, od początku działalności koła PTT w Tarnobrzegu, imprez było 147, zaś uczestników 4588). Jednym z ważniejszych wydarzeń w historii miłośników gór z Tarnobrzega była wyprawa na Elbrus (pisaliśmy o tym na łamach Super Nowości).

Najwięcej imprez prowadzili: Mieczysław Winiarski – 73, Jacek Gospodarczyk –30, Jacek Morawski – 22, Barbara Reczek – 18, Ludwik Szymański – 16. Uprawnienia przewodnickie w tarnobrzeskim kole posiada 14 osób. Członkowie koła zdobyli 114 odznak Górskiej Odznaki Turystycznej PTT różnej kategorii: 56 brązowych, 35 srebrnych, 4 złote II kategorii, i 6 srebrnych oraz 4 złote I kategorii.
Nowy zarząd zapowiada, że nie zamierza spocząć na laurach i nadal będzie aktywnie organizował wyprawy w góry.