W Nowym Żmigrodzie wierni podziękują za beatyfikację księdza Findysza

W sobotę wierni diecezji rzeszowskiej będą dziękować za dar wyniesienia na ołtarze ks. Władysława Findysza, kapłana i męczennika. Uroczystej Eucharystii w Nowym Żmigrodzie przewodniczył będzie ks. abp. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski
Homilię wygłosi ks. abp. Józef Michalik, metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Swój udział zapowiedział także ks. abp. Edward Nowak, sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Eucharystię poprzedzi spotkanie młodzieży, która podziękuje za przeżyte rekolekcje wakacyjne. Na zakończenie księża zgromadzeni na uroczystości, wpatrzeni w postać bł. ks. Findysza, odważnego proboszcza z Nowego Żmigrodu, odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie.

Błogosławiony ks. Władysław Findysz, proboszcz z Nowego Żmigrodu, został wyniesiony na ołtarze 19 czerwca br. w Warszawie. Jest pierwszym stwierdzonym oficjalnie przez Kościół męczennikiem, ofiarą systemu komunistycznego w Polsce. Ks. Findysz ponad 20 lat, od 1942 roku, był proboszczem parafii w Nowym Żmigrodzie. Apelował do wiernych o odnowienie życia religijnego. Władze komunistyczne okrzyknęły go wrogiem ludu. W 1963 roku został aresztowany i skazany za rzekome „zmuszanie do praktyk religijnych”. W więzieniu nie pozwolono mu na wcześniej zaplanowaną operację nowotworu. Pół roku po wyjściu z więzienia ks. Findysz zmarł.

Uwaga, Objazdy przed Nowym Żmigrodem

Do Nowego Żmigrodu przyjedzie kilka tysięcy pielgrzymów. Dlatego tego dnia w godz. 10-20 wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu oraz objazdy na drogach wojewódzkich: na drodze relacji Jasło-Nowy Żmigród-granica państwa w miejscowości Toki będzie objazd przez Nienaszów, Makowiska, Stary Żmigród do Nowego Żmigrodu; na drodze Gorlice-Nowy Żmigród-Dukla pojazdy o masie powyżej 3,5 tony kierowane będę w Foluszu przez Dębowiec, Jasło, Krosno do Dukli, z kierunku Dukli objazd kierowany będzie drogą krajową do Miejsca Piastowego, a następnie drogą krajową przez Krosno i Jasło; pojazdy o masie poniżej 3,5 tony kierowane będą w Samoklęskach przez Osiek Jasielski, Świerchową, Łężyny, Toki, Nienaszów, a w kierunku przeciwnym w Starym Żmigrodzie przez Makowiska, Nienaszów, Toki, Łężyny, Świerchową, Osiek Jasielski, Samoklęski.

Ruchem na drogach Beskidu Niskiego mają kierować policjanci.