Warsztaty łemkowskie

Na skrzyżowaniu kultur, wyznań i narodowości trwają przeglądy filmowe, koncerty folkowe i warsztaty rzemiosła. Takie Spotkania Ludzi Gór od trzech lat organizuje Orkiestra Świętego Mikołaja z Lublina – jeden z najpopularniejszych w Polsce zespołów muzyki folkowej. Dziś ta impreza, której patronuje Telewizja Rzeszów dobiega końca.
Tak śpiewa się już po kilku dniach ćwiczeń pod okiem „Mikołajów” i zaproszonych przez nich fachowców. Tu oprócz repertuaru pieśni pogranicza zwłaszcza łemkowszczyzny można nauczyć się także wypieku chleba w ziemnym piecu czy regionalnego haftu. Warsztaty organizowane są w miejscu nieistniejącej już wsi Jawornik koło Komańczy. To odcięte od cywilizacji miejsce przyciąga ludzi, którzy mają dość miejskiego pośpiechu i hałasu, takich jak pan Stanisław Goldman, który na co dzień jest biznesmenem.
-„Tutaj jest zupełnie inny świat. Przyjeżdżamy do miejsca, gdzie trzeba do sklepu iść półtorej godziny, ale miejsca, które ma naprawdę specyficzny urok i pozwala oderwać się zupełnie od codzienności.”
Ta wyjątkowa impreza została doceniona przez Ministerstwo Kultury, które wsparło organizatorów pieniędzmi z programu rozwój inicjatyw lokalnych.