Wielkanocny spacer po Parku w Krasiczynie

Za kilka tygodni nadejdą Święta Wilkanocne. Dlatego już dziś radzimy zaplanować małą atrakcję turystyczną, na którą zaprasza Zamek w Krasiczynie. W Wielką Sobotę organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych na niecodzienną imprezę: uroczyste święcenie pokarmów w plenerze połączone z gawędą ludową.
Poświęcenie pokarmów odbędzie się w parku krasiczyńskiego zamku w Wielką Sobotę o godzinie 12.00. Towarzyszyć temu wydarzeniu będzie zespół muzyki regionalnej. Przy okazji uroczystości będzie można nabyć tradycyjne wielkanocne stroiki oraz zakosztować i zakupić wypieki świąteczne. Nadarza się także okazja aby z całą rodziną zwiedzić niezwykle piękny, zadziwiający bogactwem form i ilością zgromadzonych gatunków roślin park zamkowy otaczający zamek w Krasiczynie.
Cena biletów do parku: ulgowy 0,50 zł, normalny 1,00 zł.
Osoby chętne na zwiedzanie zamku wraz z przewodnikiem mogą skorzystać z propozycji Muzeum: bilet ulgowy 3,50 zł, normalny 5,50 zł.

Kilka słów o Parku Zamkowym w Krasiczynie:
Jego początki sięgają XVI i XVII wieku i są związane z budową zamku przez Krasickich. W owym czasie od wschodniej strony zamku rozciągały się ogrody zwane „zwierzyńcem”. Współczesne rozplanowanie oraz układ kompozycji roślinnych i odpowiedni ich dobór park zawdzięcza rodzinie Sapiehów, która nabyła zamek w 1835 r. To właśnie oni wprowadzili zwyczaj sadzenia dębów, gdy się urodził syn i lip, gdy się urodziła córka. Te okazałe, dostojne drzewa, liczące ponad 150 lat są dziś główną atrakcją parku i niezwykłą pamiątką po ostatnich właścicielach. Sapiehowie zadbali też o wyjątkowość parku sadząc egzotyczne drzewa i krzewy sprowadzane z podróży po Ameryce.
Obok zamku, centralne miejsce w parku zajmuje staw górny otoczony promenadą i romantyczną naturalną polaną. Z nich roztacza się otwarty widok na ogrody i zamek krasiczyński, zwłaszcza baszty i mur kurtynowy z przepiękną renesansową attyką. Jest to najczęściej uczęszczana droga spacerowa w parku. Prawdziwą zaś ozdobą stawu są majestatyczne łabędzie. Dla innych ptaków, park liczący prawie 200 gatunków roślin, stanowi naturalne schronienie. Jest tu około 40 gatunków ptaków lęgowych. Są wśród nich popularne zięby, rudziki, sierpówki, kapturki, bogatki, dzwońce, jak i mniej popularne grzywacze, modraszki, płochacze, pustułki, sowy uszatki i inne. Rozległy, romantyczny park i renesansowy zamek, idealnie wkomponowane w krajobraz Pogórza Przemyskiego stanowią niezwykłe i pełne uroku miejsce do wypoczynku. Miłośnicy piękna znajdą tu wspaniałe plenery malarskie i fotograficzne, a turyści, spokój i ciszę.

Renesansowy Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo – manierystycznej w Polsce, należy również do najpiękniejszych zamków w Europie.
Został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina. Dwie ściany parawanowe zamku zdobione są piękną ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty – Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka (ich nazwy symbolizują aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata, obejmującą doczesność i wieczność). Z dziedzińca zamkowego, okolonego arkadowymi podcieniami, podziwiać można niezwykle rzadko spotykane przepiękne sgraffitowe dekoracje przedstawiające sceny biblijne, medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów oraz sceny myśliwskie.
Osoby zainteresowane kierujemy na stronę Zamku w Krasiczynie www.krasiczyn.com.pl