Wystawa PIĘKNY LWÓW w Stalowej Woli

Obchody Roku Ukrainy w Polsce rozpoczęły się w kwietniu i przez kolejne miesiące gościły w różnych regionach naszego kraju. Od września zawitają na Podkarpacie. Zainaugurowane zostaną wystawą Piękny Lwów w dniu 4 września (niedziela) od godz. 17.00 w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (wystawa będzie pokazywana tylko do 25 września).
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego we Lwowie i Lwowskiej Galerii Sztuki. Na wystawie znajdzie się ponad 100 różnorodnych przedmiotów z okresu XVII – XX w. Są to prace malarskie (w tym 35 obrazów po raz pierwszy wystawianych w Polsce), grafika, zdjęcia z początku XX w., gobeliny oraz arcydzieła lwowskiego rzemiosła artystycznego. Pokazany zostanie np. miedzioryt Franza Hogenberga będący najstarszym wizerunkiem Lwowa (pocz. XVII w.), portret księcia halickiego Lwa, grafiki z dawnymi widokami miasta.
Zaprezentowane zostaną wyroby zegarmistrzów i ludwisarzy lwowskich, a także dwie armaty, które pierwszy raz opuściły wystawę stałą w Muzeum Starej Broni (Arsenał).
Po raz pierwszy zostanie udostępniona niezwykła Panorama Miasta Lwowa, wykonana przez Zygmunta Rozwadowskiego i Stanisława Janowskiego w 1929 r. na Powszechną Wystawę Krajową. Jako podstawę do jej wykonania użyto makiety architekta Witolda Dolińskiego skonstruowanej wg źródeł archiwalnych oraz graficznych wizerunków Lwowa z przeszłości.
Wystawa Piękny Lwów przybliża tę magiczną metropolię w jej całym wielokulturowym, historycznym bogactwie.
Jednocześnie ekspozycja ta wpisuje się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywające się w naszym województwie w początkach września.

Foto: „Portret kniazia Lwa” mal. Łukasz Doliński,

Inauguracji wystawy towarzyszyć będzie interesująca oprawa muzyczna:

Koncert „Wróć do Lwowa” w wykonaniu artystów kabaretu Loch Camelot odbędzie się w budynku muzeum 4 .września o godz. 17.30 na występ orkiestry „WIRTUOZI LWOWA” zapraszamy do sali widowiskowej MDK przy ul.1 Sierpnia 1 na godzinę 19.00, dn. 4 września. W programie aranżacje tematów muzycznych zespołu „The Beatles”. WSTĘP WOLNY

Zapraszamy też na wystawę stałą: Z dziejów regionu nadsańskiego.
Muzeum czynne:
Pon., śr., czw., pt.: 8 – 15.30, wtorek: 8 – 18, niedziela: 16 – 19, sobota – nieczynne