X Jubileuszowe Święto Chleba w Dźwiniaczu Dolnym

8 sierpnia 2010 r. (niedziela) od godz. 13.00 – już po raz dziesiąty – Roman Glapiak, właściciel gospodarstwa agroturystycznego „U Flika”, zaprasza wszystkich chętnych do udziału w organizowanym przez siebie „Święcie Chleba. Od ziarenka do bochenka” w Dźwiniaczu Dolnym.

Pierwszą edycję Święta w 2001 r. odwiedziło blisko 200 osób, dziś tę liczbę należy szacować na dziesięć razy większą. Z pierwotnie pojedynczego wypieku zrobiły się cztery wsady, a z jednego zespołu ludowego nawet 10, i to oprócz polskich także z Ukrainy, Słowacji czy Rumunii. Poza wypiekiem, oprawą muzyczną i taneczną, można podczas festynu skosztować i innych smakołyków, a także wziąć udział w konkursie z nagrodami, wśród których główną atrakcję stanowi weekend „U Flika”. A co ważne wszystkie dotychczasowe edycje „Święta” Roman Glapiak organizuje sam, dzięki pasji i niespożytej energii.
W najbliższą niedzielę impreza rozpoczyna się o godz. 13.00 i potrwa jak zwykle do wieczora. Roman Glapiak zaprasza na nią wielbicieli dobrego chleba wypiekanego w specjalnym piecu chlebowym na wolnym powietrzu, w tradycyjny sposób na liściu chrzanu i kapusty, podawanego z masłem, smalcem i ogórkiem.
W programie znajdą się występy słowackiego zespołu pieśni i tańca „Sirava” ze Sniny, kapeli lwowskiej „Sześć Złotych” i kapeli „Na Drabini” ze Starego Sambora z Ukrainy, pokaz tańca towarzyskiego „Grupy Masters” z Mchawa/Rzeszów, zespołu tanecznego „Toplan” z miejscowości Girsltowce ze Słowacji, zespołu „Wilcze Echa” z Lutowisk, „Kapeli na Dobry Dzień” z Ustrzyk Dolnych, zespołu „Barnaba” z Olszanicy i grupy tancerzy z ogniem „Turkus” z Nowej Dęby.
W trakcie imprezy odbędą się pokazy paralotniarskie, czynna będzie ściana wspinaczkowa, strzelnica paintballowa, a także będzie można kupić wyroby bieszczadzkich artystów.
Przedsięwzięciu patronuje Marszałek Województwa Podkarpackiego wraz z Dyrektorem Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.