Zawody balonowe w Krośnie

W środę nad Krosnem wzbije się ponad 50 balonów. Rozpoczynają się największe zawody balonowe w Polsce
– Zgłosiło się 57 pilotów z Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Litwy. Konkurencje będą rozgrywane rano i wieczorem. Wszystkie popołudniowe starty będą się odbywać z lotniska. Zależy nam, żeby ludzie, którzy przyjdą na lotnisko, mogli jak najwięcej zobaczyć – mówi Zygmunt Jerzyk z biura organizacyjnego Europejskiej Fiesty Balonowej i V Górskich Zawodów Balonowych.

Najbardziej emocjonującą konkurencję zaplanowano na niedzielę. Piloci będą walczyć o samochód. Muszą tak sterować balonem, by z trzymetrowej tyczki zdjąć kluczyki do auta. Wydaje się to proste, wymaga jednak ogromnego doświadczenia i sporo szczęścia.

W tym roku zawodom balonowym towarzyszy wiele imprez. – Chcieliśmy uczcić wejście Polski do Unii Europejskiej. Fiestę rozpoczniemy w Polsce, a zakończymy w Unii – mówią organizatorzy. Do tematyki unijnej nawiązują konkursy plastyczne i fotograficzne. Będzie również wystawa plakatów oraz przegląd kina europejskiego. W konkursie „Ponad granicami ” wezmą udział piloci i i młodzież. Będą się musieli wykazać umiejętnościami pilotażu i wiedzą o krajach UE.

– Dla widzów na pewno bardzo atrakcyjny będzie pokaz akrobacji odrzutowców Iskra oraz śmigłowca W-3. W piątek obejrzą nocny pokaz balonów. A nasze wejście do Unii Europejskiej przywitamy pokazem ogni sztucznych o północy – dodaje Zygmunt Jerzyk.

W czasie fiesty wystąpią m.in. Krystyna Jeżowska, Kasia Klich, Stan Borys oraz hiphopowy Mezo z zespołem. Balonowe święto zakończy się w niedzielę.

Dla pilotów balonowych latanie w górzystym terenie, w którym wiatry bardzo często się zmieniają, to ogromne wyzwanie. Mimo to z roku na rok do Krosna przyjeżdża ich coraz więcej.