Zjawiska karpackiej puszczy Jacka Szarka zwyciężyły

„Zjawiska karpackiej puszczy” Jacka Szarka zwyciężyły w IV Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Przyrodniczej. Kolejny duży sukces zanotował na swym fotograficznym koncie Jacek Szarek podczas IV Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej odbywającego się w pierwszej połowie lipca w Krynicy. Spośród 35 twórców zakwalifikowanych do festiwalowych prezentacji, kompozycja rzeszowskiego fotografika zdobyła największe uznanie jury, które przyznało mu nagrodę za najlepszą wystawę festiwalu. „Zjawiska karpackiej puszczy” – taki był tytuł ekspozycji – zaprezentowane zostały w specjalnie do tego celu zaaranżowanej przez autora altanie, wystawionej pośrodku Pijalni Głównej, na krynickim deptaku. Wystawa została tak skomponowana, że aby obejrzeć ptaki szybujące w powietrzu trzeba było zadrzeć głowę wysoko, zaś dla obejrzenia osobliwości runa leśnego, pochylić ją mocno w dół. Oprawę zdjęć stanowiły elementy drewna, kory i ściółki leśnej pozwalające przybliżyć autentyczną scenografię lasu. Fotogramy przedstawiają niecodzienne zjawiska karpackiej puszczy, chwytane okiem obiektywu podczas wędrówek autora po lasach Podkarpacia.
– Są to często niezauważalne przez ludzi drobiazgi i klimaty, które żeby sfotografować, trzeba poświęcić wiele czasu i sił. – Mówił szczęśliwy zdobywca nagrody. – Wiele z moich zdjęć powstało dzięki współpracy z leśnikami, którzy umożliwili mi dotarcie do miejsc, w które sam nigdy bym nie trafił. Tą drogą składam im serdeczne podziękowanie.
Wystawa Jacka Szarka w krynickiej pijalni powstała przy współpracy z leśnikami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, a zwłaszcza nadleśnictw: Bircza i Rymanów. W jej otwarciu wziął udział przedstawiciel RDLP w Krośnie, który zaprezentował gawędę o historii karpackiej puszczy, bogato ilustrowaną pokazem slajdów.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie