Żołnierze II wojny światowej – wystawa w Muzeum Regionalnym w Jaśle

Z okazji 60 rocznicy zakończenia II wojny światowej Muzeum Regionalne w Jaśle i Koło Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Jaśle przygotowali pod takim tytułem wystawę.

Dnia 1 września 1939 r. Niemcy hitlerowskie napadły na Polskę bez wypowiedzenia wojny. Po wypowiedzeniu wojny Niemcom przez Wielką Brytanię i Francję w dniu 3 września konflikt ten przerodził się w II wojnę światową. Polska, która przyjęła na siebie jako pierwsza uderzenie niemieckiej machiny wojennej od początku działań znalazła się w niekorzystnej sytuacji militarnej.

W maju 1940 r. polskie okręty wojenne brały udział w walkach o Narwik. Na pokładzie ORP Błyskawica walczył pochodzący z Jasła marynarz Wincenty Cygan. Na wystawie możemy podziwiać jego mundur galowy, odznaczenia i rzeczy osobiste, które przekazał w formie daru Muzeum Regionalnemu w Jaśle.

Piloci wzięli udział w Bitwie o Anglię przyczyniając się w znacznym stopniu do zwycięstwa nad lotnictwem niemieckim. W ich gronie nie zabrakło również mieszkańców Jasła i okolic. Na wystawie zostały zaprezentowane pamiątki po Zygmuncie Bauerku, który jako pilot walczył w Anglii, a zginął w katastrofie lotniczej już po zakończeniu wojny. Prezentowany jest również fragment skrzydła bombowca Liberator. Rozbił się on w okolicach Jasła podczas II wojny światowej niosąc pomoc dla ruchu oporu.

Na wystawie można obejrzeć między innymi rekonstrukcje munduru żołnierza z Dywizji Strzelców Karpackich. Dywizja ta wzięła aktywny udział w walkach w Italii. Na ekspozycji zaprezentowany został kompletny mudur podpułkownika i porucznika 1 Dywizji Pancernej oraz bluza plutonowego Edwarda Dobosza. Edward Dobosz po wojnie zamieszkał w Jaśle.

Znaczącą część ekspozycji umundurowania i ekwipunku żołnierskiego z zakresu II wojny światowej, należącego do różnych armii, uzupełniają eksponaty z zakresu falerystyki. Są wśród nich ordery i odznaczenia, odznaki pułkowe, odznaki pamiątkowe oraz odznaki identyfikacyjne, głównie w postaci naszywek. Dominują wśród nich eksponaty dotyczące Wojska Polskiego, a tłem dla nich są odznaczenia i odznaki innych armii, głównie brytyjskiej i jej sojuszników, a także francuskie, rosyjskie i niemieckie.

Nie sposób pominąć wkładu numizmatyków jasielskich w zorganizowanie wystawy. Udostępnili oni ze swych prywatnych kolekcji monety okolicznościowe jakie ukazały się w Polsce po wojnie, a tematycznie związane są z walką naszego narodu o niepodległość. Na szczególną uwagę zasługują srebrne monety z wizerunkami naczelnych dowódców i upamiętniające najważniejsze bitwy. Uzupełnieniem tej kolekcji są mennicze medale okolicznościowe.

– Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży – powiedział Mariusz Świątek, pracownik muzeum – Jest to napewno ciekawa ekspozycja. Współczesna młodzież bardziej interesuje się historią niż sztuką. Nasza poprzednia wystawa poświęcona Ignacemu Pinkasowi była przez to mniej atrakcyjna dla młodych Jaślan.

Wystawa jest czynna codziennie w Muzeum Regionalnym przy ulicy Kadyiego 11 w Jaśle. Od poniedziałku do soboty wstęp jest płatny (2 złote od osoby indywidualnej, 10 złotych od grupy, przewodnik 5 złotych), zaś w niedziele wstęp jest bezpłatny. Wystawa będzie czynna w kwietniu i czerwcu 2005 r.

(Opracowano na podstawie materiałów promocyjnych muzeum).