5 czerwca – Impreza plenerowa na rzeszowskim rynku „Chłopskie wesele”

Impreza będzie miała charakter hapenningu, to znaczy będzie angażowała widzów do aktywnego udziału. Zorganizowana zostanie w sposób symultaniczny czyli będzie się odbywała w kilku miejscach jednocześnie. Na rzeszowskim Rynku od godziny 17.00 będą miały miejsce występy zespołów ludowych. Program występów będzie uwzględniał obrzędowość wiejską związaną ze ślubem i weselem. Główny program artystyczny zostanie poprzedzony przejazdem kawalkady koni i jeźdźców z zespołami ludowymi, które przejadą przez miasto, zatrzymując się na placach, dając krótkie występy i zapraszając na Rynek. Program artystyczny na Rynku też będzie się odbywał na dwóch poziomach. Na scenie będą odbywały się występy zespołów folklorystycznych. Przestrzeń pod sceną będzie wyodrębniona scenograficznie. Na piętnastu metrach kwadratowych pod sceną, które zostaną odgrodzone płotkiem, zaaranżowana zostanie wiejska chata. Będzie to rodzaj żywej scenografii. Znajdzie się tam weselny stół z gośćmi, gospodynie robiące wiejskie jedzenie, artyści ludowi pracujący nad rękodziełem, duży kosz z chlebem, małe zwierzęta np. króliki, kózki i inne elementy scenograficznie kojarzące się z wsią. Po jakimś czasie na Rynek przyjedzie kawalkada gości. Zasiądą przy stole, będą biesiadować i staną się obiektem weselnej obrzędowości. W trakcie imprezy nastąpi prezentacja potraw ludowych i rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego. Następnie wszystkie potrawy zostaną rozdane wśród publiczności. Przewiduje się poczęstunek oryginalnymi potrawami wiejskimi związanymi z weselem np. szyszki, kołacze itp. Koncepcja imprezy zakłada, że każdy z widzów ma się zabawić i być ugoszczony jak na prawdziwym weselu.

Termin imprezy:
5 czerwca 2004 (sobota), początek godz. 17.00
Miejsce imprezy:
rzeszowski Rynek
Organizatorzy:
Zarząd Grodzki PSL w Rzeszowie i ZMW w Rzeszowie pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego i Prezydenta Miasta Rzeszowa
Cel imprezy:
promocja kultury wiejskiej, tego co ludowe, narodowe, zwrot do naszych korzeni na progu wejścia do Unii Europejskiej, uhonorowanie tych mieszkańców Rzeszowa, którzy pochodzą ze wsi w roku rocznicy 650 – lecia Miasta Rzeszowa.