Andrzej Stasiuk w Krośnie

26 stycznia (w ramach Śród Literackich) o godz. 17:00
w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wojska Polskiego 41, Krosno) odbędzie się spotkanie literackie z Andrzejem Stasiukiem, które poprowadzi Jan Tulik. Serdecznie zapraszamy!!!
Andrzej Stasiuk, ur. w 1960 r. w Warszawie, prozaik, poeta, krytyk literacki. Pisuje do „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, a także do gazet zagranicznych: „L’espresso”, „Süddeutsche Zeitung”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i in. Właściciel niesztampowej biografii: był usuwany ze szkół, zdezerterował z wojska, za co trafił na półtora roku do więzienia. Zadebiutował w 1992 zbiorem opowiadań Mury Hebronu. W 1994 roku opublikował tom poezji Wiersze miłosne i nie, a rok później powieść Biały kruk (wcześniej pojawiła się we fragmentach, w \”Czasie Kultury\”), na podstawie której Jerzy Zalewski nakręcił film Gnoje. W 1995 roku ukazały się Opowieści galicyjskie, a następnie Przez rzekę, Dukla, Dwie sztuki (telewizyjne) o śmierci, Jak zostałem pisarzem (próba autobiografii intelektualnej), Dziewięć, Tekturowy samolot – zbiór szkiców, esejów i małych próz pisanych w latach 90, tomy prozy Zima i Jadąc do Babadag. W 2000 roku, wspólnie z Jurijem Andruchowyczem, wydał Moją Europę. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową, a z Olgą Tokarczuk i Jerzym Pilchem Opowieści wigilijne.
Laureat nagrody Fundacji Kultury (1994), Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego (2002), im. Beaty Pawlak (2004), kilkakrotnie nominowany do literackiej nagrody NIKE. Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie europejskie języki, a także na koreański. Mieszka w Beskidzie Niskim.

Informacja nadesłana przez Wydawnictwo Czarne