Czasy Sobieskiego – wystawa w Muzeum Podkarpackim

W Muzeum Podkarpackim w Krośnie można oglądać wystawę „Rzeczpospolita w czasach Jana III Sobieskiego”. Ekspozycja będzie czynna do połowy marca.
Jak podkreśla dyrektor muzeum Jan Gancarski, można na niej oglądać eksponaty z 21 instytucji, m.in. z Lwowskiego Muzeum Historycznego, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz ze zbiorów prywatnych.

– Zorganizowaliśmy tę wystawę, bo – jak się okazało – postać Jana III Sobieskiego i jego dokonania wcale nie są tak powszechnie znane jakby się wydawało – mówił podczas otwarcia Marek Wiatrowicz z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. – Ekspozycja została podzielona na trzy części: w kręgu rodziny, szlak bitewny i gloryfikacja króla, uwielbianego za życia przez warstwy szlacheckie i żołnierzy, a może mniej przez możnowładców.

Do ciekawszych eksponatów należą: oryginalna flaszeczka myśliwska Jana III Sobieskiego, zbroja husarska, zbroja turecka, tarcza spod Wiednia i żołnierski namiot turecki. – Nawet na Wawelu takiego nie mają! – podkreślał Marek Wiatrowicz. – Jest to zwykły namiot żołnierski, a nie bogato zdobiony, taki, jakie można oglądać na Wawelu.