Ballada o Walterowcach – Rajd weteranów turystyki górskiej z Jarosławia

Już poraz siódmy miłośnicy górskich wycieczek w Bieszczady z Jarosławia organizują na przełomie marca i kwietnia w iście zimowo-wiosennej scenerii:,,Rajd weteranów turystki górkiej z Jarosławia”.W tym roku taki rajd odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia na trasie przęłęcz Łupkowska – Głęboki Wierch – Wola Michowa za bazę noclegową przyjęli gościnne progi Latarni Wagabundy wraz z jego właścicielami Teresą i Wojeciechem Gosztyła. W rocznicę 20-lecia chodzenia po Bieszczadach trójka oddanych sobie przyjaciół: Jacek Hołub, Wiesław Matrejek i Antoni Kuryło postanowiła zorganizować taki rajd dla starego aktywu turystycznego z Jarosławia, który przez różne koleje rodzinnych losów odłożył na ,,boczną półkę” chodzenie po górach . Wcześniej w latach 80-tych wszyscy oni uczestniczyli w ,,walterowskim” rajdzie do Jabłonek do pomnika gen. Karola Świerczewskiego ps. Walter. Choć minęło 58 lat od chwili jego śmierci to oraganizatorzy współczesnych rajdów odcinają się całkowicie od ideii tej osoby. Jednak ,,żeby generał nie gderał to górskie szlaki trzeba ciąć jak cholera” dlatego uczestnicy rajdów przemierzają bieszczadzkie szlaki aby zakończyć je w Jabłonkach pod pomnikiem generała.

Dotychczasowe rajdy zorganizowane przez ,,walterowców”:
1999 Komańcza – Chryszczata – Jabłonki
2000 Cisna – przęlęcz 920 – Jabłonki
2001 Bukowiec – przęłęcz Użocka – Wołosate – Jabłonki
2002 przełęcz Wyżna – Połonina Wetlińska – Jaworzec – Jabłonki
2003 Wola Michowa – przełęcz 816 – Jabłonki
2004 Wola Michowa – Balnica – Rostoki – Jabłonki

Uczestnikami rajdu są starzy ,,weterani” turystyki z Jarosławia i Woli Michowej ratownicy GOPR Grupy Bieszczadzkiej, przewodnicy beskidzcy i terenowi Jarosławskiego Stowarzyszenia Przewodników i Pilotów Wycieczek.

Rozpoznać ich można po identycznych kapeluszach z napisem ,,Weteran Walterowiec” okolicznościowym znaczku rajdowym i identyfikatorze ze zdjęciem i odciśniętym kciukiem. ,,Twardziele” z Jarosławia prowadzą kronikę, z której zaczerpnęliśmy te informacje.

Galeria informacyjno promocyjna „Latarnia Wagabundy”