Baranów Sandomierski i jego atrakcje

Podkarpacie może każdego z nas oczarować swymi zabytkami. Historyczne wycieczki po tej części kraju mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą oraz szansą na zapoznanie się z cennymi zabytkami. Gdzie ich szukać?

Pałace.

W gronie najcenniejszych zabytków, jakimi może nas oczarować Podkarpacie, znajduje się zespół pałacowo-parkowy w Baranowie Sandomierskim. To wyjątkowe miejsce, które urzeka zarówno swą architekturą, jak i ciekawą historią. Tutejsza rezydencja jest jednym z ciekawszych przykładów architektury renesansowej w naszym kraju, warto zatem przyjrzeć się tej budowli uważniej. W poznawaniu jej historii pomocna będzie lekcja historii, w którą przemienia się zwiedzania tutejszego muzeum. Miejscowy przewodnik jest cennym źródłem informacji nie tylko o zamku, ale i o jego najsłynniejszych mieszkańcach. A znanych rodów w dziejach Baranowa Sandomierskiego nie brakowało. Tutejszy majątek należał m. in. do Leszczyńskich i Krasickich, bardzo ważną rolę w jego historii odegrali też Lubomirscy. Ich dzieje można poznać w trakcie zwiedzania muzeum, kuszącego też ciekawymi dziełami sztuki: rzeźbami, obrazami oraz zabytkowymi meblami.

Bastion.

Do dziś Baranów Sandomierski może się pochwalić ciekawymi bastionami oraz pięknym dziedzińcem. Wielu wrażeń może też dostarczyć spacer po ogrodach, które otaczają rezydencję w Baranowie Sandomierskim. To wyjątkowe miejsce, któremu w czasie wycieczki po południowo-wschodniej części kraju z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.