Bieszczady: Wyścigi Psich Zaprzęgów – Śladem Niedźwiedzia

Już po raz piąty organizowane będą zawody psich zaprzęgów z cyklu „Śladem Niedźwiedzia”, które tym razem będą rozgrywane w ramach Międzynarodowego Pucharu Polski w Przysłupiu k/Cisnej w dniach 27-29 stycznia 2006.
Jubileuszowa, 5. edycja imprezy jest kolejną okazją do uczestniczenia w pięknym, plenerowym wydarzeniu gromadzącym szeroką publiczność bez znaczenia na wiek.
W trakcie trwania zawodów będzie można obejrzeć startujące psy zaprzęgowe (husky, malamuty, grenlandy i inne rasy) przygotowywane do tzw. startu na steak out’cie. Tym, którym zimowa, bieszczadzka sceneria zaostrzy apetyt, będzie służyła kuchnia polowa serwująca bigos, kiełbasy, grzańce, herbatę i inne smakołyki. Podczas trwania imprezy będzie odbywał się kiermasz, na stoiskach którego można dostać nie tylko sprzęt zaprzęgowy ale i m. in. bieszczadzkie produkty lokalne i bieszczadzkie pamiątki.

– Dla mnie i dla moich przyjaciół organizatorów jest to wielkie wyróżnienie i wyzwanie zarazem. Zawody organizujemy w tym samym miejscu, co w latach poprzednich – w Przysłupiu, Oberża Biesisko. Jest to najdalej na południe wysunięty zakątek Polski, gdzie autostrady jeszcze nie ma. Dzięki temu możemy zaoferować naszym gościom ciągle dziką przyrodę, otwarte, wielkie przestrzenie i wspaniała imprezę – powiedział dla serwisu Bieszczady.pl komisarz corocznej edycji zawodów w Przysłupiu – Tomasz Kudełka.

– Sam przyjazd tutaj to nie wszystko. Ukształtowanie terenu, pogoda, regularny nadmiar śniegu stwarza warunki, w których maszerzy oraz ich psy mogą się naprawdę sprawdzić. Od niedawna jestem mieszkańcem tych okolic. Wcześniej nie zdawałem sobie sprawy z tego jak wiele znaczą te wyścigi dla okolicznych mieszkańców. Często słyszę: „ o!- to pan, ten od psów!”. Innym razem „panie, bo my tu latem to mamy plecakowców, a zimą was, psiarzy”. I słychać dumę, bo to przecież sport nietuzinkowy i ludzie tacy inni – mili, uśmiechnięci. Dzięki temu tak chętnie jesteśmy witani co roku. W niejednym domu wiszą pamiątki z naszych zawodów – dodaje Kudełka.

Niezapomnianym akcentem podczas ostatniej edycji zawodów w lutym 2005 roku była wypowiedź jednego z zawodników biorącego udział w zawodach, który dla Serwisu Bieszczady.pl powiedział: „Czuje się jakbym się znalazł w serialu Przystanek Alaska!”.
Podobnie jak w poprzednich edycjach imprezy, pieczę nad przygotowaniem logistycznym i gastronomią sprawować będzie Oberża Biesisko w Przysłupiu. Organizatorzy podkreślają, iż dołożą wszelkich starań, aby trasa była jak najlepiej przygotowana, a wydarzenie przebiegało w wesołej, plenerowej atmosferze.

Serwis Bieszczady.pl obejmuje oficjalny patronat internetowy nad w/w imprezą. Zapraszamy do obejrzenia naszych autorskich fotoreportaży z poprzednich edycji zawodów z cyklu „Śladem Niedźwiedzia” w ubiegłych latach: 2003 » , 2004 » i 2005 ». Wkrótce więcej informacji, mapka dojazdowa i inne praktyczne wskazówki.

Skrócony program imprezy:

Piątek, 27.01.2006

7:00 – 21:00 zakwaterowanie i odprawa zawodników
Sobota, 28.01.2006

9:00 – przegląd weterynaryjny,
10:00 – start pierwszego zaprzęgu,
13:00 – 14:00 – Rodzinny Bieg Narciarski bez psów na dystansie ok. 7km.
14:00 – koniec I etapu,
Niedziela, 29.01.2006

9:00 – start pierwszego zaprzęgu,
13:00 – zakończenie wyścigu,
14:00 – ogłoszenie wyników.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany programu organizowanej imprezy. Dodatkowe informacje na oficjalnej stronie organizatora: http://www.husky.net.pl