Bieszczadzkie Ceramidła i wystawa fotografii oraz kapliczek w Czarnej

Galeria Barak w Czarnej zaprasza na wystawę rzeźby Józefa Fyczoka pt. „Kapliczki przydrożne” w dniach 25. czerwca – 20. lipca br. Będzie to prezentacja kapliczek wykonanych w wydrążonych pniach bukowych.

Józef Fyczok na codzień jest drwalem – obcowanie z drewnem powinno być dla niego powszedniością. W jego stosunku do materiału nie ma jednak nic z lekceważania czy obojętnosci. Przeciwnie: w lipowym, sosnowym, bukowym drewnie – z miłością i wrażliwością wyczarowuje postacie świętych, madonn i bohaterów codzienności odchodzącej w niepamięć: wiejskich grajków, kowali, powsinogów. W jego pracach widać nie tylko związek z bieszczadzką rzeźbą ludową, ale także oryginalnośc twórcy poszukującego nowych, indywidualnych form wypowiedzi.

Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja fotografii przyjaciela galerii Artura Piecyka. Artur Piecyk jest studentem II roku Akademii Fotografii w Warszawie, ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Fotografuje na całym świecie – to jednak góry są ukochanym plenerem artysty.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace wykonane w 2004 w Beskidzie Niskim, Bieszczadach i Czarnohorze.
Wernisaż, którego otwarcie zaplanowane jest na 2 lipca o godz. 18.00, uswietni recital autorski – bieszczadzkiego barda -Jurka „Baryły” Nowakowskiego oraz krakowskiej malarki i pieśniarki Elżbiety Borkowskiej.

W/w Galeria zaprasza również na imprezę pt.: „Bieszczadzkie Ceramidła”, która odbędzie się pomiędzy 24. a 31. lipca br.

W programie m.in.: warsztaty ceramiczne, pokaz slajdów „Ceramika na świecie”, 2-dniowy wypał w piecu „bounry box”, a na zakończenie „Piknik ceramiczny”, w ramach którego odbędą się pokazy wypału „raku”, toczenia na kole kole garncarskim, parzenia herbaty, kiermasz ceramiki, widowiska światła i dźwięku, stoiska z „wypałem” kiełbasek i kurczaka w glinie. Nie zabraknie domowej, bieszczadzkiej kuchni i licznych występów artystycznych.

Na „Piknik” 31 lipca od godz. 13.00 na teren Gminnego Ośrodka Kultury w Czarnej zapraszają: Bieszczadzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Besida”, Gminny Ośrodek Kultury i Galeria „Barak” w Czarnej.