Ochronić zabytkowe kościółki

Władze gminy Haczów zastanawiają się nad złożeniem akcesu do nowopowstałej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Jej zadaniem jest promocja zabytków, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa.
Niedawno w Oświęcimiu przedstawiciele władz Świdnicy i Jawora oraz pastorowie Kościołów Pokoju podpisali akt założycielski Lokalnej Organizacji Turystycznej. Wkrótce organizacja ta przybierze inną nazwę – Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO. Do ligi ma przystąpić 18 miast i miejsc z zabytkami.
– Otrzymaliśmy zaproszenie od Lokalnej Organizacji Turystycznej (LOT) i wkrótce podejmiemy decyzje czy zostaniemy jej członkami – mówi Stanisław Jakiel, wójt gminy Haczów. – Ja sam jestem jak najbardziej za. Tego samego zdania jest ksiądz Kazimierz Kaczor, kustosz Sanktuarium im. Najświętszej Maryi Panny, który opiekuje się zabytkowym kościółkiem, ujętym na liście UNESCO. Jednak ostateczną decyzję w tej sprawie może podjąć tylko Rada Gminy.

W podobnej sytuacji są władze gminy Jasienica Rosielna, na której terenie w Bliznem, jest kolejna zabytkowy kościółek. Wójt gminy Haczów powiedział nam, że na razie nie wiadomo czy członkostwo w LOT będzie korzystne dla ochrony tych zabytków. Władze samorządowe obawiają się też, że być może to gminy będą musiały wnosić własne środki finansowe na ten cel.

Na razie o przyszłej działalności organizacji wiadomo niewiele. Pewne jest jedynie, że będzie się ona zajmować nie tylko promocją zabytków, ale też ściąganiem unijnych funduszy. Będą one przeznaczane m.in. na montowanie tablic zapraszających do odwiedzenia zabytków.