Brakuje pieniędzy na renowacje zabytkowych nagrobków

600 tysięcy złotych będzie kosztować renowacja wszystkich niszczejących nagrobków na Starym Cmentarzu w Rzeszowie. Tymczasem w tym roku na ten cel przeznaczonych zostanie jedynie 5 procent tej kwoty. W stolicy Podkarpacia specjaliści rozmawiali o historii, obecnej sytuacji i konserwacji rzeszowskich nekropolii.
Jak powiedziała nam Wiktoria Helwin ze Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie coraz więcej osób widzi potrzebę ratowania zabytkowych pomników. W ubiegłym roku na Starym Cmentarzu odnowionych zostało 14 nagrobków, w tym roku będzie podobnie. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta, konserwatora zabytków i ubiegłorocznej kwesty w dzień Wszystkich Świętych. W tym roku 1 listopada fundusze będą zbierane także na renowację cmentarza na Pobitnie.
Od dziś do 6 maja w Galerii „Pod Ratuszem” można oglądać wystawę fotografii pod tytułem „Stary Cmentarz w Rzeszowie w obiektywie Wlodzimierza Kozło”. Autor zdjęć był wielkim miłośnikiem tej nekropolii.
Rzeszowski Stary Cmentarz jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych w regionie. Został w założony w 1792 roku. Pochowano na nim około 40 tysięcy osób, m.in. powstańców oraz zasłużonych dla miasta i regionu.