Buty damskie w góry – czym się kierować przy wyborze?

Każda miłośniczka, wybierając buty damskie w góry, powinna zwrócić uwagę, czy dany model jest przystosowany do uprawiania wymagających aktywności górskich oraz dostosowany do jej indywidualnych potrzeb.

Jakie są buty trekkingowe?

Obuwie trekkingowe zaprojektowane zostało na podstawie badań biomechaniki stóp, których celem było wyeliminowanie dysfunkcji, jakie mogą powstać podczas uprawiania sportu. Przeanalizowano ruchy stóp, w czasie stąpania i wybicia. Sprawdzają się podczas wspinaczki lodowej, wyprawy górskiej, biegania po leśnych ścieżkach, do wielogodzinnych wędrówek szlakami turystycznymi, ponieważ przy ich produkcji stosuje się w nich m.in. innowacyjny system AFS, czyli technikę jednorazowego wtrysku tworzywa. Doskonałą amortyzację zapewnia system np. GuideRails. Gwarantuje on komfort chodzenia nawet na dłuższych i wymagających trasach, wliczając również znaczne obciążenie, jakie towarzyszy plecakom turystycznym.

Buty trekkingowe mają sztywną podeszwę, więc stopy są w nich ustabilizowane. Cholewka wykonywana jest ze skóry, zamszu, tkaniny czy specjalnej membrany gwarantującej wodoszczelność, wiatroszczelność i oddychalność. Buty damskie w góry dostępne są w różnych fasonach oraz stopniu zabudowania. W sklepach znajdziemy modele trekkingowe podejściowe o niskiej cholewce oraz zabudowane za kostkę.

Jakie buty są przeznaczone w góry?

W profesjonalnych butach górskich pokonuje się najwyższe szczyty świata. Asortyment górskiego obuwia jest niezwykle szeroki, dlatego każda miłośniczka gór znajdzie model dla siebie. Obuwie ma największą przyczepność z dostępnych, dzięki czemu jest bezpieczne i pozwala pokonywać trudne warunki, jakie panują w terenach górzystych. Aby zapewnić sobie komfort chodzenia, należy wybrać odpowiedni model. Podczas zakupu, trzeba zawsze wziąć pod uwagę nie tylko teren, ale i pogodę, która jest zmienna.

Do szklaków turystycznych o długich dystansach, obuwie powinno być wygodne. Miłośniczki letnich wspinaczek wybierają lekkie buty, wykonane z bardzo przyczepnej gumy, która pozwala pokonywać nawet najtrudniejsze tereny. 

Zawsze należy dobrać model odpowiedni do własnych potrzeb. Jest to szczególnie ważne dla początkujących miłośniczek gór, które nie mają doświadczenia w wyprawach górskich. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który doradzi najwłaściwsze damskie buty trekkingowe, ponieważ w ofercie sklepów są rozmaite modele.

Technologia GORE-TEX® Performance Comfort i inne rozwiązania

Podczas dokonywania zakupu należy kierować się przede wszystkim budową obuwia oraz zastosowanymi rozwiązaniami. W przeciwnym wypadku zakup nie będzie udany, ponieważ nie sprosta wymaganiom.

Jedną z technologii, na które warto zwrócić uwagę, jest GORE-TEX® Performance Comfort. Sprawia, że buty przeznaczone są do uprawiania sportu w umiarkowanych warunkach pogodowych. Zapewniają ochronę przed wilgocią i komfort podczas biegania. Membrana sprawia, że można chodzić w nich cały dzień, nawet po błocie, ponieważ woda nie dostanie się do wnętrza, a pot wydalany jest na zewnątrz, więc stopy oddychają. Nie każdy model tę membranę ma.

Nowoczesne technologie stosowane w trekkingowych butach damskich chronią stopę przed urazami czy czynnikami atmosferycznymi, m.in. przed zimnem, wiatrem i opadami. Sporo rozwiązań jest stosowanych także, aby możliwie zmaksymalizować komfort użytkowania obuwia. Każda miłośniczka gór powinna dokładnie sprawdzić, czym różnią się dwa, na pozór identyczne modele. Kluczowe są stosowane technologie w danym modelu w podeszwie oraz cholewce. Podczas zakupu należy kierować się przede wszystkim wygodą i komfortem.