Buty robocze S1 czy S3? Jakie buty robocze wybrać?

Najważniejszym zadaniem obuwia roboczego jest ochrona stopy przed różnymi zagrożeniami w miejscu pracy. W artykule wyjaśnimy, czym różni się od siebie obuwie ochronne S1 i S3 i które buty warto wybrać.

Buty robocze klasy S1 i S3 to obuwie spełniające wymagania normy EN ISO 20345. Jaka jest ich specyfika, czym się od siebie różnią i które z nich okażą się lepszym wyborem?

Obuwie robocze S1

Buty robocze klasy S1 to obuwie zapewniające podstawową ochronę. Zazwyczaj używa się w ich w miejscach, w których ryzyko obrażeń jest minimalne: w sklepach, magazynach, centrach logistycznych czy halach przemysłowych. Takie obuwie jest wyposażone w podnosek wytrzymujący uderzenia do 200 J i antypoślizgową podeszwę. Posiada także zamkniętą piętę, właściwości antyelektrostatyczne (zapobiegają ładunkom elektrostatycznym) i absorbuje energię w części piętowej. Wierzch obuwia powinien być wykonany z przewiewnej i zapewniającej komfort użytkowania tkaniny o takiej wytrzymałości, jaką wskazuje norma. Zgodny z normą winna być także wysokość wierzchu buta.

Czy buty S1 są wodoodporne?

Na rynku znajdziesz wodoodporne model butów S1. Takie obuwie jest jednak przeznaczone przede wszystkim do użytkowania w suchych pomieszczeniach i z założenia nie posiada właściwości wodoodpornych.

Buty robocze klasy S3

Buty klasy S3 podobnie jak obuwie S1 są wyposażone w podnosek wytrzymujący uderzenia do 200 J i antypoślizgową podeszwę. Mają także właściwości antyelektrostatyczne (zapobiegają ładunkom elektrostatycznym) i absorbują energię w części piętowej. Dzięki dodatkowym właściwościom zapewniają jednak wyższy poziom ochrony niż obuwie S1. Posiadają one kompozytowy podnosek lub metalową, odporną na przebicie podeszwę. Podeszwa jest także urzeźbiona i odporna na działanie benzyny i olejów. Dużą zaletą butów S3 są właściwości hydrofobowe. Są one nieprzepuszczalne dla wody przez około 1 godzinę.

Obuwie robocze S3 idealnie sprawdzi się nie tylko do pracy w zamkniętych pomieszczeniach, np. na budowie. Skutecznie ochroni stopy w obszarach narażonych na działanie opadów deszczy i śniegu oraz wszędzie tam, gdzie ryzyko kontaktu z ostrymi przedmiotami jest podwyższone.

Buty robocze S1 czy S3 — które buty robocze wybrać?

Najważniejszym elementem warunkującym wybór obuwia roboczego są warunki, w jakich na co dzień przebywa pracownik. Aby obuwie robocze najlepiej spełniło swoją funkcję, warto dostosować parametry do panujących w konkretnym zakładzie pracy. Jeśli potrzebujesz jedynie podstawowej ochrony, najlepszym wyborem będą buty S1. Jeśli zależy Ci na wygodnej, bezpiecznej pracy na zewnątrz, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się obuwie S3.

Źródło: https://rena-pol.sklep.pl/