Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie

16 września bm. miało miejsce uroczyste otwarcie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie. W tym dniu w Centrum zgromadziło się około 400 osób, które z niecierpliwością czekały na ten moment od kilku miesięcy. Wśród przybyłych gości, oprócz mieszkańców naszej gminy, byli m.in. Poseł na sejm RP Jan Bury, Marszałek Województwa Leszek Deptuła, I Wicewojewoda Robert Godek, reprezentant Ministerstwa Sportu RP Stanisława Szydłowska, Podkarpacki Kurator Oświaty Maciej Karsiński, Dyrektor Oddziału Podkarpackiego PFRON Maciej Szymański, przedstawiciel WFOŚiGW, Starosta Strzyżowski Jan Stodolak, radni powiatu oraz gminy z przewodniczącymi na czele, autorzy projektu Wioletta i Paweł Spędzia, przedstawiciele głównego wykonawcy SKANSKA S.A, a także osoby nadzorujące wykonanie inwestycji.

Oficjalnego otwarcia – przecięcia symbolicznej wstęgi dokonali: I Wicewojewoda Robert Godek, Dyrektor Oddziału SKANSKA S.A w Rzeszowie Adam Wór, Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzyżowie Krzysztof Szlachta oraz Burmistrz Strzyżowa Marek Śliwiński. Po krótkiej modlitwie ks. dr Jan Wolak poświęcił obiekt i wszyscy zgromadzeni mieli możliwość wejścia na nieckę basenową, aby przyjrzeć się wszystkim atrakcjom jakie ma do zaoferowania kąpielisko. Następnie Burmistrz Strzyżowa przedstawił historię budowy basenu oraz złożył serdeczne podziękowania tym wszystkim, dzięki którym obiekt mógł powstać. Miłą atmosferę towarzyszącą uroczystości podtrzymywała kapela rockowo – folkowa „Swaty”, która zabawiała gości ciekawym repertuarem. W dniu otwarcia wszyscy mogli bezpłatnie skorzystać z pływalni, zwiedzić ją od przysłowiowej piwnicy oraz poczęstować się przygotowanymi na tę okazję smakołykami.

Po niespełna 2 latach od rozpoczęcia inwestycji wszyscy możemy cieszyć się wspaniałym obiektem, na który składają się: niecka główna basenowa o wymiarze 25×12,5 m, basen do nauki pływania o wymiarze 12,5×8 m, część rekreacyjna z małą zjeżdżalnią dla dzieci, zatoczka z biczami podwodnymi, ławeczki z masażem powietrznym, gejzery, kurtyna wodna, „dziką rzekę”, zjeżdżalnia o długości 60 m oraz sauna. Na piętrze zlokalizowana jest grota solna obsługiwana przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Już niebawem będzie można korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych oraz siłowni i fitness.

W pobliżu pływalni zlokalizowany jest kompleks boisk sportowych do piłki nożnej, tenisa, siatkówki i koszykówki, na których końcem miesiąca ma zostać położona trawa syntetyczna.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł ok. 13 mln zł. Ze środków UE – Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 4.868,338 mln zł, z budżetu państwa – 973.667 zł, z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w ramach środków finansowych o grach i zakładach wzajemnych (Totalizator Sportowy) – 2,4 mln zł. Inwestycja uzyskała także wsparcie finansowe od Powiatu Strzyżowskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Ministerstwa Sportu ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu budowy i modernizacji boisk Sportowych.

Kompleks basenów czynny jest codziennie w godzinach od 700 do 2200. W godzinach od 730 do 1500 z basenów korzystać będzie młodzież i dzieci szkół prowadzonych przez gminę w ramach obowiązkowych zajęć z kultury fizycznej.

<12-09-2006 r. K. Klimek>