Co znaczy solidarność mieszkańców Bieszczadów

Wiadomość o tragedii, która 11 lutego br. spotkała rodziny Rozmysłowiczów i Gozdzieckich z Cisnej lotem błyskawicy obiegła całe Bieszczady. Wiele osób zaczęło zastanawiać się w jaki sposób mogą pomóc w czyimś nieszczęściu. Początkowe spontaniczne działania różnych indywidualnych osób w pewien sposób zjednoczyły bieszczadzkie środowisko. W ciągu jednego tylko dnia podjęto decyzje o zorganizowaniu dwóch następujących po sobie charytatywnych imprez mających na celu zebranie finansowych lub materialnych środków dla poszkodowanych w pożarze rodzin.
W najbliższą sobotę w miejscowości Cisna o godz. 17.00 w Gminnym Centrum Kultury i Ekologii odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa i rzeźby. Dochód ze sprzedaży dzieł sztuki przeznaczony będzie na pomoc w odbudowie domu poszkodowanych. Cieśniańską inicjatywę koordynuje Dorotka Czarska z Galerii Sztuki w Cisnej oraz zaangażowani w akcję artyści, a wystawa czynna będzie do 27 lutego br.

Drugim wydarzeniem mającym na celu niesienie pomocy na rzecz odbudowy „Przystanku Cisna” jest zaplanowany na poniedziałek 21 lutego happening w leskiej herbaciarni „Biesy i Czady”. Rozpocznie się on w godzinach późno popołudniowych (dokładna godzina rozpoczęcia zostanie podana we wtorek 15 lutego). Dopracowywany jeszcze program wydarzenia będzie obejmował m.in. wystawę malarstwa, recytację poezji oraz jam session, w którym weźmie udział zespół Tołhaje. Wg wstępnych ustaleń, występ zespołu Tołhaje będzie zarejestrowany, a nagrany materiał otrzymają w późniejszym terminie wszyscy, którzy wezmą udział w poniedziałkowym happeningu przyczyniając się do zbiórki pieniędzy.
Jeśli tylko pozwolą na to warunki techniczne, większa część tego wydarzenia będzie transmitowana w Internecie w systemie Real Audio bądź Shoutcast za pośrednictwem serwisu www.bieszczady.pl. Z podobnym apelem o włączenie się do tej internetowej inicjatywy zwróciliśmy się do pozostałych, bieszczadzkich serwisów internetowych.

Zwracamy się również z prośbą do przedstawicieli mediów o pomoc w rozpropagowaniu wyżej opisanych inicjatyw.

Z naszej strony będziemy starali się informować o wszystkich zmianach oraz dodatkowych informacjach związanych z w/w wydarzeniami. Obecni podczas tych obydwu imprez, mamy nadzieję, że relacjonując ich przebieg na naszych stronach będziemy mogli w jakiś sposób przyczynić się poszkodowanym.