Dni Patrona Miasta Przemyśla – Wincentiada – 26-28 sierpnia 2005

Przemyśl nie tylko wzgórzami, ale i kulturą stoi. Działa tu najstarszy w Europie założony w 1869 r. amatorski teatr „Fredreum”, nie brakuje oferty dla miłośników poezji – Przemyska Wiosna Poetycka. Istnieje profesjonalne środowisko plastyczne i fotograficzne. Szeroko prezentowana jest muzyka – „Mikołajki Jazzowe”, „Jazz nad Sanem”, „Świętojańskie Noce Jazzowe”. Koncerty w klubie „Niedźwiadek” sprawiają, że Przemyśl stał się znanym ośrodkiem, w którym gra się i słucha jazzu z najwyższej półki. Klimat miasta określają liczne koncerty, spektakle uliczne, festyny. Odbywa się wiele imprez plenerowych takich jak: „Manewry Szwejkowskie w Twierdzy Przemyśl„, zainicjowany w 2003 r. Wielokulturowy Festiwal „Galicja” czy wreszcie Dni Patrona Miasta Przemyśla „Wincentiada”. Ta impreza przypada zawsze na ostatni weekend sierpnia.Patron naszego miasta św. Wincenty żył w II wieku na tzw. przedmieściu rzeźnickim Rzymu. Sprzedał swój majątek i głosił Ewangelię, za co wraz z innymi chrześcijanami został stracony. W 1650 roku relikwie św. Wincentego zostały złożone w kościele O.O. Franciszkanów w Przemyślu, gdzie znajdują się do dnia dzisiejszego. Obecności relikwii, przypisuje się dokonanie trzech cudów. Pierwszy z nich to ustąpienie księcia Rakoczego z Siedmiogrodu wraz z Tatarami z obleganego przez nich Przemyśla, drugi – ukazanie się św. Wincentego na niebie zagrożonego pożarem miasta, trzeci – uzdrowienie niewidomego modlącego się przed obrazem naszego patrona. W podziękowaniu za to, mieszkańcy Przemyśla obrali św. Wincentego patronem miasta. Zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia O.O. Franciszkanie odprawiają uroczystą Mszę Św., po której wraz z mieszkańcami wychodzą procesją na ulice miasta niosąc relikwie. Ostatni weekend sierpnia to także szereg imprez kulturalnych, które kojarzone są z patronem miasta. Na stałe wpisały się one w miejski kalendarz, sprawiając, że ostatnie dni wakacji stają się kulturalną fiestą. „Wincentiada” jest dla wszystkich ważną sprawą.
W bieżącym roku „święto miasta” wypadło na 26, 27 i 28 sierpnia.

DNI PATRONA MIASTA PRZEMYŚLA ŚWIĘTEGO WINCENTEGO
„WINCENTIADA” 26-28 sierpnia 2005
POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA PRZEMYŚLA

26 sierpnia 2005 r. (PIĄTEK)
godz.19.00-Uroczysta inauguracja „Wincentiady”-Śpiewogra w 2 aktach „Pielgrzym z Dobromila ”wg powieści Izabeli Czartoryskiej z muzyką Wincentego Lessla (sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego)
27 sierpnia 2005 r. (SOBOTA) –Wzgórze Zamkowe
godz.12.00-Otwarcie „Jarmarku Wincentiady” przy współudziale Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej – odział terenowy w Przemyślu
W programie m.in.
● stoiska reklamowo-promocyjne, kiermasze, wystawy
● stoiska gospodarcze i rzemiosła regionalnego
● gry i zabawy dla dzieci i młodzieży prowadzone przez PSPiA KLANZA
godz.12.00-14.00-Koncert zespołu cauntry „San river” i Kapeli Folkloru Miejskiego „Fidelis”
godz.13.00-Mecz Piłki Nożnej samorządowcy- prawnicy o Puchar Prezydenta Miasta i Prezesa Sądu Okręgowego i Prokuratora Okręgowego w Przemyślu (KS „Czuwaj”)
godz.14.00- Koncert „Więcej słońca”- występy zespołów:
● polski chór dziecięco młodzieżowy „Lilia ”z Sadowej Wiszni.
● dziecięcy zespół muzyczny „Więcej słońca ”z Mościsk
● ludowy zespół muzyki i pieśni „ Sokoły ”z Mościsk
● chór męski z Mościsk
godz.15.00-Transrganiczne Forum Gospodarcze Polska-Ukraina (Hotel Gromada)
godz.17.00- Koncert galowy „W tanecznym kręgu” z okazji Jubileuszu 25 lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”. Prezentacje zespołów z Niemiec, Węgier, Turcji i Ukrainy
godz.19.30- Koncert „Przeboje muzyki rozrywkowej” -Gabrysia Rudawska i Przemek Winnicki
godz.20.00-Gwiazda wieczoru Krzysztof Kiljański z zespołem
28 sierpnia 2005 r. (NIEDZIELA) Wzgórze Zamkowe
godz.11.00 „Jarmark Wincentiady” kiermasze, stoiska rzemiosła regionalnego i reklamowo-promocyjne, koncert Kapeli „Ta-Joj”
godz.12.30- Uroczysta Msza Św. w intencji miasta( Kościół OO .Franciszkanów). Po mszy procesja z relikwiami Świętego ulicami: Franciszkańska, Rynek, Kazimierzowska ( oprawa muzyczna Mszy świętej –Przemyski Chór Gospel)
godz.14.00-Koncert „Letnie przeboje”- soliści i zespoły Klubu Garnizonowego
godz.15.30-Otwarte warsztaty taneczne, nauka tańców węgierskich, ukraińskich, niemieckich i polskich z udziałem publiczności- prowadzi zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”
godz16.30-Festyn rodzinny- Zozolowa Orkiestra, gry i zabawy prowadzone przez profesjonalnych wodzirejów, konkursy, nagrody, a także szczudlarze i wiele słodkich niespodzianek, prowadzony przez krakowską Agencję „Socjeta”
godz.18.30- Pokaz w wykonaniu Formacji Tanecznej A-Z z Przemyśla, tańce standardowe i latyno- amerykańskie
godz.19.00-Koncert Zespołu „Revirado” Tango
godz.20.00-Gwiazda wieczoru Grzegorz Turnau z zespołem
godz.21.30- Pokaz sztucznych ogni.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE
25.08.. godz.17,00 VI Maraton Filmowy z Przemyślem w tle- Aleksander Fredro (Kino Kosmos)
27-28.08.od 9-18 godz. Otwarty turniej tenisa ziemnego w grach podwójnych, dla amatorów i miłośników tenisa (Korty Czuwaju ul.22 Stycznia)
03.09- „VIII Zjazd Przemyślan” organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu (program zjazdu na osobnych afiszach)

WSTĘP WOLNY