Ekologiczny spływ i sprzątanie Sanu

We wtorek rozpoczął się spływ kajakowy od Sanoka do Krasiczyna. Kto ma ochotę dołączyć, może to jeszcze zrobić na trasie
– Do niedawna nie miałem pojęcia o tym, że na Pogórzu Dynowskim są takie piękne miejsca. Że są piękne góry, z rzeką o czystej wodzie i wartkim nurcie – mówi Jerzy Sójka z fundacji Szansa. Rok temu fundacja zorganizowała akcję „Sprzątamy Mazury” w ramach kampanii „Dbaj o świat”. – Wspólnie ze Związkiem Gmin Pogórza Dynowskiego uznaliśmy, że taką samą akcję można powtórzyć na Sanie. Zaprosiliśmy miłośników turystyki kajakowej na spływ, w czasie którego będą oni również sprzątać rzekę i jej brzegi – mówi Sójka. Spływ ma nazwę „Leon czyściciel”. Dlaczego? – Rok temu wymyślili tę nazwę uczestnicy akcji na Mazurach. Przez analogię do „Leona zawodowca”. Bo tak profesjonalnie zajmowali się sprzątaniem – tłumaczy Jerzy Sójka.

Spływ Sanem rozpocznie się we wtorek o godz. 9 na przystani w Białej Górze w Sanoku. Zgłosiło się ponad 30 osób z całej Polski. – Ale jest jeszcze kilka wolnych kajaków. Jeżeli ktoś nie zdąży na start do Sanoka, a ma ochotę do nas dołączyć, może to zrobić na trasie, ale już ze swoim sprzętem – mówi przedstawiciel fundacji.

Udział w spływie jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają jeden ciepły posiłek oraz miejsca do rozbicia namiotów. Uczestnicy muszą mieć swoje namioty i sprzęt turystyczny. Spływ zakończy się w sobotę w Krasiczynie.

Trasa spływu etap I
Sanok-Temeszów – 13 lipca
etap IITemeszów-Nozdrzec-Dynów – 14 lipca
etap III Dynów-Wybrzeże-Zawada lub Chyrzyna (gmina Krzywcza) – 15 lipca
etap IV Zawada lub Chyrzyna-Krasiczyn – 16 lipca

Dodatkowe atrakcje: udział w imprezach zorganizowanych w ramach Dni Pogórza Dynowskiego i festiwalu Teatr Przyjaciół Przyrody( 14 lipca). Na festiwalu rozstrzygnięty zostanie konkurs na spektakl o tematyce ekologicznej zorganizowany przez fundację Szansa; wieczorne ogniska.