GOLONKARZE 2009

19 lutego br. zapraszamy do Baru Taurus w Jasionce
Po raz pierwszy na Podkarpaciu odbędą się zawody w jedzeniu wybornych golonek na czas. – To wyzwanie dla naszych dziennikarzy, szczególnie tych lubiących kulinarne doznania na najwyższym poziomie – zachęca do udziału w zawodach Stanisław Jarosz, właściciel PPM „Taurus” z Pilzna, – A warto przypomnieć, że golonki podkarpackie z Pilzna są produktem tradycyjnym wpisanym na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. A dobre są dlatego bo wykorzystujemy najlepszy surowiec, odpowiednie przyprawy i tradycyjne metody wytwarzania.

W kuchni staropolskiej znana była szynka podawana na gorąco. Przepis na nią odpowiada przygotowaniu golonki, która jest przecież częścią anatomiczną szynki i pieczona lub gotowana należy do najbardziej popularnych potraw z wieprzowiny. Chociaż potrawa ta zdaje się pochodzić z Niemiec, na dobre zagościła w dawnej Galicji, której częścią było dzisiejsze Podkarpacie.
Z wywiadów przeprowadzonych przez pracowników Muzeum Etnograficznego im. Fr. Kotuli w Rzeszowie wynika, że w gminie Pilzno przyrządzano golonkę (zwaną również przez gospodynie domowe nogą) przy okazji świniobicia i na święta, szczególnie Wielkanocne. Zbliżający się okres świąteczny jest więc okazją przypomnienia sobie wybornego smaku golonki przygotowanej zgodnie z tradycyjnym, staropolskim przepisem.

Spotykamy się 19 lutego (czwartek) br. o godz. 11.00 w barze Taurus w Jasionce (przy stacji benzynowej, naprzeciwko początku pasa startowego). Zawody, których uczestnikami będą wyłącznie przedstawiciele mediów, rozpoczną się kwadrans później. Szczególnie mile widziane są osoby towarzyszące, których jedynym obowiązkiem będzie doping i … konsumpcja.
Co nas czeka? Rozgrywki odbywać się będą absolutnie indywidualnie. Każdy dziennikarz reprezentuje siebie jak i poszczególną redakcje: prasa, radio i telewizja. Rozpoczynamy od konkurencji SOFT czyli zjedzenia jednej golonki tzw. strzałkowej (praktycznie samo mięso) o wadze ok. 30 dkg.
Po jej zakończeniu i krótkiej przerwie rozpoczną się zawody dla wielbicieli golonek w wersji HARD: minimum półkilowa prawdziwa golonka w całej swoje okazałości. Zadaniem uczestników będzie zjedzenie jej w jak najszybszym czasie. Na talerzu pozostawić można jedynie kość, nieodzowny element dobrej golonki.
Popijanie w trakcie konsumpcji dozwolone, a nagrody dla trzech najlepszych zawodników w każdej konkurencji – przewidziane. Na wszystkich uczestników czekają także niespodzianki, bo Tłusty Czwartek niebawem.

Zapraszamy na zawody „GOLONKARZE 2009”
Przyjdź bo warto!
PS. Jeżeli postanowiłeś bawić się razem z nami to wielka prośba, daj znać mailem, że przyjdziesz. Ułatwi nam to zaplanowanie całej imprezy.