W piątek 25 kwietnia do zagrody aklimatyzacyjnej w Nadleśnictwie Komańcza sprowadzono 4 żubry, które po wielogodzinnej podróży dotarły z Irlandii. Latem dołączą one do swych pobratymców żyjących w paśmie Chryszczatej i Wołosani.
Przybysze z wyspy to sama żubrza młodzież, licząca sobie od 10 do 24 miesięcy życia:
byk Bo oraz krowy: Loes, Lynda, Evelijin są podarunkiem od Fota Wildlife Park z Irlandii dla programu restytucji żubra w Karpatach.
– Planujemy jeszcze w tym roku wzbogacenie puli genetycznej bieszczadzkich żubrów przez 2 osobniki sprowadzone z Niemiec i 2 ze Szwecji. – Mówi prof. Kajetan Perzanowski, kierownik projektu ochrony górskiej populacji tego gatunku. – Razem z tegorocznym przychówkiem będziemy więc mieli w Bieszczadach ponad 280 tych zwierząt.
Żubrzątka będą przebywać w zagrodzie do końca lata, po czym zostaną wypuszczone do lasu, gdzie dołączą do stada wolnościowego.
Pierwsze 7 żubrów sprowadzili w Bieszczady leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany w październiku 1963 roku. Od tego czasu stado rozrosło się, a zwierzęta zdziczały, stanowiąc bardzo cenny element bieszczadzkiej przyrody. Obecnie znajdują się na liście gatunków priorytetowych, chronionych dyrektywami unijnymi.
Rok 2008 ogłoszony został Rokiem Żubra w Bieszczadach. Z tej okazji początkiem sierpnia planowana jest impreza masowa Dzień Żubra w Lutowiskach, zaś we wrześniu międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona ochronie tych zwierząt na terenie gór, współorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.
Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Zofia Daszkiewicz- Siuciak (Nadleśnictwo Komańcza)