IX Cesarsko-Królewski JARMARK GALICYJSKI w Narolu

W dniach 11-13 lipca 2008 r. w Narolu odbędzie się już po raz dziewiąty Cesarsko-Królewski Jarmark Galicyjski. Jego organizatorami są Gmina Narol i Fundacja Pro Academia Narolense. To trzydniowe święto artystów ludowych i rzemieślników nawiązuje do tradycji dawnych jarmarków w wielokulturowych miasteczkach galicyjskich. Jest to jednak także spotkanie artystów profesjonalnych oraz tych związanych z muzyką i kulturą tradycyjną. Prezentacje sztuki tradycyjnej w formie festynu – happeningu łączą się z koncertami profesjonalnych zespołów tworząc efektowny spektakl i wspaniałą zabawę do późnych godzin nocnych.

CK Jarmark Galicyjski od 2000 roku swym wysokim artystycznym profilem i niebanalnym, starannym doborem repertuaru zyskał już uznanie w całym kraju, gromadząc w lipcowy weekend na narolskim rynku wiele tysięcy uczestników. W Narolu występowała już cała czołówka artystów związanych ze sceną folkową i muzyka tradycyjną oraz takie gwiazdy estrady jak Anna Maria Jopek, Stanisław Soyka, VooVoo, Krzysztof Ścierański, Cracow Klezmer Band, Trebunie Tutki, i wielu innych. Częstymi gośćmi Jarmarku są zespoły ukraińskie.

Dużą atrakcją CK Jarmarku Galicyjskiego są tradycyjne stragany rzemieślników i artystów ludowych rozstawione w centrum Narola. Oferta twórców z regionu Roztocza Wschodniego jest naprawdę przebogata. Dla smakoszy przewidziana jest uczta przygotowana przez okoliczne Koła Gospodyń Wiejskich, które oferują gościom potrawy regionalne.
Narol jest znany z doskonałych terenów rowerowych. W tym roku organizatorzy przewidzieli szczególne atrakcje dla miłośników dwóch kółek – naukę jazdy na bicyklach (starodawne rowery z dużym kołem) oraz paradę Kresowego Bractwa Motocyklowego, która odbędzie się w sobotnie popołudnie w samym rynku, tuż po oficjalnym otwarciu.

W sobotę podczas głównego dnia CK Jarmarku Galicyjskiego wystąpią m.in. Zespół Śpiewaczy z Narola Wsi, Zespół Pieśni i Tańca ROZTOCZE. Wieczór zamknie koncert zespołu SAMI i dyskoteka. Tegoroczni goście z Ukrainy to Zespół Pieśni i Tańca IZWORAŻ i chyba najbardziej „galicyjski” zespół: Lwowska Fala – prezentujący dawny folklor miejski i nawiązujący do słynnych przedwojennych audycji Radia Lwów. Niedzielne popołudnie wypełnią atrakcje „Rodzinnego festynu sportowo – rekreacyjnego” – m.in. teatr dla dzieci Bajlandia, Turniej Piłki Nożnej o Puchar Lata, i pokaz karate tradycyjnego oraz wieczorna dyskoteka.

Gwiazdami tegorocznego Jarmarku są Kapela ze Wsi Warszawa i Karimski Club – koncerty w sobotę 12 lipca w godzinach wieczornych.

Wiadomość została nadesłana przez: [email protected] / Narol