Jak korzystać z recepty online? Kiedy warto po nią sięgnąć?

Postęp technologiczny znacznie usprawnił działanie opieki zdrowotnej w naszym kraju. W pewnym stopniu zmusiła nas do tego sytuacja związana z pandemią, jaka miała miejsce w latach 2020-2021. W związku z tym wiele konsultacji zostało przeniesionych do sieci, gdzie możliwe jest skorzystanie z usług lekarzy bez konieczności wychodzenia z domu oraz narażania się na kontakt z osobami chorymi. Kto najchętniej korzysta z opcji „recepta online”? W jaki sposób wpływa to pozytywnie na stan opieki zdrowotnej w naszym kraju? Czy warto umówić się na konsultację online? Sprawdź dostępne dane na ten temat i przekonaj się, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie.

Jak działają recepty online?

Recepty online są popularne dopiero od pewnego czasu. Pomimo, że o Internetowym Koncie Pacjenta słyszeliśmy już dawno, wiele osób nie widziało zasadności wystawienia recepty elektronicznej. Recepta online to nic innego jak wystawienie dokumentu na przepisane leki z wykorzystaniem sieci internetowej. Można ją zrealizować w dowolnej aptece, dokładnie tak samo jak klasyczną jej wersję, która w dalszym ciągu jest dostępna.

Kto może wystawić receptę online?

Po pozytywnej weryfikacji kwestionariusza, jest przeprowadzana konsultacja online. Na jej podstawie wystawiana jest elektroniczna recepta, która upoważnia pacjenta do zakupienia leków, które nie są dostępne od ręki w aptece. Ma to zapobiegać przedawkowaniu poszczególnych substancji oraz wpływać pozytywnie na stan zdrowia społeczeństwa. Kto więc jest upoważniony do wystawienia recepty online?

Oczywiście, podobnie jak w przypadku klasycznych recept, mogą je wystawić jedynie osoby z odpowiednimi uprawnieniami, czyli lekarze. W placówkach przyjmujących zlecenia na e recepty na dany lek, znajduje się lekarz dyżurny, z którym możliwa jest konsultacja lekarska. To on podejmuje decyzję, czy może przepisać konkretny farmaceutyk na podstawie dokumentacji medycznej, do której ma dostęp.

Internetowe Konto Pacjenta a recepta online – jak to wykorzystać?

Formularz medyczny na stronie ma zapobiegać sytuacjom, kiedy pacjent przyjmuje za dużo leków lub sięga po substancje, które nie mogą być podawane wspólnie. Wówczas lekarz może odmówić wystawienia e recepty. Jednak jeśli pacjent nie zataja żadnych informacji oraz nie istnieją przeciwwskazania, wówczas recepta online szybko znajduje się na Internetowym Koncie Pacjenta. Można to wykorzystać jako zdecydowane ułatwienie postępowania, ponieważ nie trzeba stać w kolejce do lekarza. Podobnie można zgłosić się po zwolnienie online w przypadku choroby lub czasowej niedyspozycji pacjenta.

Czy korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta jest darmowe?

Internetowe Konto Pacjenta jest podpięte pod jego dane znajdujące się w urzędach. Oznacza to, że korzystanie z niego jest w pełni darmowe i wymaga jedynie posiadanie Profilu Zaufanego, który ma odzwierciedlać tożsamość pacjenta w sieci. Oznacza to, że w ten sposób może mieć dostęp do swoich danych oraz sprawdzić leki, które zostały mu przepisane.

Inne usługi zdrowotne przeniesione do sieci

Wypisanie recepty online nie było możliwe jeszcze kilka lat temu, kiedy istniały tylko papierowe dokumenty. Obecnie można w dowolny sposób zdobyć receptę na dany lek, który jest aktualnie potrzebny. Szczególnie często z tej opcji korzystają kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną oraz rodzice dzieci, które mają słabą odporność. Dzięki konsultacji online nie muszą jechać do przychodni oraz narażać się na kolejne kontakty z wirusami i bakteriami. Wystarczy, że opiszą lekarzowi objawy, a ten może wypisać dla nich e receptę.